Finlex - Till startsidan
Andra avgöranden än prejudikat

5.7.2021

Andra avgöranden än prejudikat

Över sådana avgöranden som träffats efter att besvärstillstånd beviljats men som inte publiceras som prejudikat görs en beskrivning. Beskrivningen innehåller uppgift om den fråga som handlagts i högsta domstolen

KKO 1110/2021

Ämnesord
Oikeudenkäyntimenettely - Jatkokäsittelylupa - Muutosperuste
Seksuaalirikos - Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö
Rikoksen yritys
År för fallet
2021
Meddelats
Diarienummer
R2020/615
Liggare
1110
Föredragningsdag
Avgörande av lägre domstol
Helsingin hovioikeus 17.6.2020 nro 20/121754

Käräjäoikeus oli tuominnut A:n lapsen seksuaalisen hyväksikäytön yrityksestä 3 kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen. A oli uimahallissa kysynyt 13-vuotiaalta uimahousuihin pukeutuneelta asianomistajalta, voiko hän koskettaa tämän sukupuolielintä. Asianomistaja oli kieltänyt A:ta koskemasta häntä ja poistunut paikalta, minkä jälkeen A oli vielä seurannut asianomistajaa pukuhuoneeseen. A oli kiistänyt syyllistyneensä rikokseen, koska teko ei ollut edennyt yrityksen asteelle ja hän oli itse luopunut rikoksen tekemisestä. Hovioikeus ei ollut myöntänyt A:lle jatkokäsittelylupaa. 

Korkeimman oikeuden päätöksestä ilmenevillä perusteilla katsottiin, että hovioikeuden olisi tullut myöntää jatkokäsittelylupa muutosperusteella.

OK 25 a luku 11 § 1 mom 1 kohta

Till början av sidan