Lag om ändring av 9 och 15 § i lagen om avhjälpande av vissa miljöskador
- Typ av författning
- Lag
- Meddelats
- Publiceringsdag
- Finlands författningssamling
- Författningstext
Den ursprungliga författningens text
I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.
I enlighet med riksdagens beslut
ändras i lagen om avhjälpande av vissa miljöskador ( 383/2009 ) 9 och 15 § som följer:
9 §Myndighetens rätt att vidta åtgärder
Tillstånds- och tillsynsverket får på statens bekostnad vidta eller låta någon annan vidta nödvändiga åtgärder för att förebygga skador och begränsa dem eller vidta eller låta någon annan vidta hjälpåtgärder på det skadade området, om
det brådskar med ärendet och det inte går att vänta på ett förfarande enligt en lag som nämns i 2 § 1 mom. utan att skadan utvidgas betydligt, eller
den verksamhetsutövare som orsakat skadan inte kan påträffas utan svårighet.
Efter de åtgärder som avses i 1 mom. eller när den verksamhetsutövare som avses i 1 mom. 2 punkten har påträffats ska Tillstånds- och tillsynsverket utan dröjsmål inleda ett förfarande för åläggande av hjälpåtgärder i enlighet med vad som föreskrivs i en lag som nämns i 2 § 1 mom.
15 §Statens medverkan i hjälpåtgärder
Om verksamhetsutövaren av orsaker som anges i 11 § inte svarar för kostnaderna eller om kostnadsansvaret för den verksamhetsutövare som orsakat skadan har jämkats med stöd av 12 §, kan Tillstånds- och tillsynsverket vidta eller låta någon annan vidta hjälpåtgärder i form av miljöarbete.
Denna lag träder i kraft den 1 januari 2026.
FvUB 15/2025
RSv 74/2025
Helsingfors den 27 juni 2025
Republikens PresidentAlexander StubbKommun- och regionministerAnna-Kaisa Ikonen