Finlex - Till startsidan
Finlands författningssamling

544/2025

Finlands författningssamling

Författningarna i Finlands författningssamling både i textform och som tryckoptimerade pdf-filer

Lag om ändring av lagen om bostadsrättsföreningar

Typ av författning
Lag
Meddelats
Publiceringsdag
Finlands författningssamling
Författningstext

Den ursprungliga författningens text

I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.

I enlighet med riksdagens beslut

ändras i lagen om bostadsrättsföreningar ( 1072/1994 ) 19 §, 51 a § 3 mom., 54 § 1 och 2 mom. samt 66 § 3 mom., sådana de lyder, 19 § och 51 a § 3 mom. i lag 1607/2009 samt 54 § 1 och 2 mom. och 66 § 3 mom. i lag 1402/2009, som följer:

19 §Sammankallande av föreningsmöte

Föreningsmötet sammankallas av styrelsen. I det fall som avses i 32 § 3 mom. har en styrelsemedlem rätt att sammankalla mötet. Om ett möte som ska hållas enligt denna lag, stadgarna eller ett beslut av föreningsmötet inte har blivit sammankallat i stadgad ordning, ska Tillstånds- och tillsynsverket på ansökan av en styrelsemedlem, disponenten, en revisor, en verksamhetsgranskare eller en föreningsmedlem berättiga sökanden att sammankalla mötet på föreningens bekostnad. Om föreningen har sin hemort i landskapet Åland är det dock Statens ämbetsverk på Åland som beslutar om berättigandet.

51 a §Val av verksamhetsgranskare samt mandattid och suppleant för verksamhetsgranskare


Om en verksamhetsgranskare inte har valts enligt denna lag eller stadgarna, ska Tillstånds- och tillsynsverket förordna en verksamhetsgranskare i den ordning som föreskrivs i 53 § 2 mom. om förordnande av revisor. Om bostadsrättsföreningen har sin hemort i landskapet Åland förordnas verksamhetsgranskaren dock av Statens ämbetsverk på Åland.


54 §Särskild granskning

En medlem i en bostadsrättsförening kan yrka särskild granskning av föreningens förvaltning och bokföring under en viss förfluten tid eller av vissa åtgärder eller omständigheter. Förslag om detta ska läggas fram vid det ordinarie föreningsmötet eller vid det föreningsmöte där ärendet enligt kallelsen till möte ska behandlas. Om förslaget har biträtts av minst en tiondel av samtliga medlemmar eller en tredjedel av de vid mötet närvarande medlemmarna, kan en medlem inom en månad från mötet hos Tillstånds- och tillsynsverket anhålla om att en granskare förordnas. Om föreningen har sin hemort i landskapet Åland görs anhållan om förordnade av granskare dock hos Statens ämbetsverk på Åland.

Tillstånds- och tillsynsverket eller Statens ämbetsverk på Åland ska ge föreningens styrelse tillfälle att bli hörd. Om ansökan gäller åtgärder av en viss person, ska även denne ges tillfälle att bli hörd. Ansökan ska bifallas om vägande skäl för en granskning anses föreligga. Tillstånds- och tillsynsverket eller Statens ämbetsverk på Åland kan förordna en eller flera granskare. En granskare har rätt till arvode av föreningen.


66 §Tillsyn över inlösningsgarantifonden


Finner Statskontoret att garantifondens styrelse har förfarit i strid med lag eller fondens stadgar eller åsidosatt sina skyldigheter enligt denna lag, kan Statskontoret ålägga styrelsen att vidta åtgärder för att åstadkomma rättelse eller förbjuda att ett felaktigt beslut verkställs. Statskontoret kan förena åläggandet eller förbudet med vite för styrelsemedlemmarna. Vitet döms ut av Tillstånds- och tillsynsverket. Om föreningen har sin hemort i landskapet Åland döms vitet dock ut av Statens ämbetsverk på Åland.


Denna lag träder i kraft den 1 januari 2026.

RP 13/2025

FvUB 15/2025

RSv 74/2025

Helsingfors den 27 juni 2025

Republikens PresidentAlexander StubbKommun- och regionministerAnna-Kaisa Ikonen

Till början av sidan