Finlex - Till startsidan
Finlands författningssamling

982/2022

Finlands författningssamling

Författningarna i Finlands författningssamling både i textform och som tryckoptimerade pdf-filer

Statsrådets förordning om ändring av statsrådets förordning om bidrag för mjölkkor och nötkreatur, tackor och hongetter, slaktlamm och slaktkillingar samt bidrag för jordbruksgrödor som betalas för 2022

Typ av författning
Förordning
Meddelats
Publiceringsdag
Finlands författningssamling
Författningstext

Den ursprungliga författningens text

I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.

I enlighet med statsrådets beslut

ändras i statsrådets förordning om bidrag för mjölkkor och nötkreatur, tackor och hongetter, slaktlamm och slaktkillingar samt bidrag för jordbruksgrödor som betalas för 2022 ( 79/2022 ) 6 § 1 mom., 7 § och 12 § 1 mom. som följer:

6 §Beloppet av bidrag för mjölkkor

Högst följande belopp beviljas per djur i bidrag för mjölkkor inom följande stödområden:

område

euro

Fasta Åland

480

stödområde AB, yttre skärgården

635

stödområde AB, övriga områden

414


7 §Betalning av bidrag för mjölkkor

Bidrag för mjölkkor betalas i två poster. Den första bidragsposten betalas utifrån antalet befintliga djur från och med den 1 april till och med den 15 september det år för vilket stödet bestäms. Den andra posten betalas utifrån antalet befintliga djur från och med den 1 april till och med den 31 december det år för vilket stödet bestäms. I den första bidragsposten betalas bidraget till djurets sista innehavare enligt situationen den 15 september 2022. I det bidrag som betalas i den andra posten beaktas en eventuell förändring i situationen för den sista djurinnehavaren efter den 15 september 2022 genom att vid behov minska det tidigare utbetalda bidraget och på så sätt säkerställa att bidraget betalas till den sökande som är djurets sista innehavare under stödåret. Den första bidragsposten dras av från den andra bidragsposten. Det slutliga djurantalet för hela året och det slutliga resultatet av övervakningen beaktas i den andra bidragsposten.

12 §Beloppet per djur i fråga om bidrag för nötkreatur

Följande belopp per djur beviljas i bidrag för nötkreatur inom följande stödområden:

Stödområde AB, yttre skärgården euro

Fasta Åland euro

stödområde AB, övriga områden euro

stödområde C euro

dikor och dikokvigor

373

219

219

74

tjurar och stutar

1 100

348

325

102

slaktkvigor

-

-

-

-

skärgårdskvigor

370

-

-

-



Denna förordning träder i kraft den 9 december 2022.

Helsingfors den 8 december 2022

Jord- och skogsbruksministerAntti KurvinenKanslichefJaana Husu-Kallio

Till början av sidan