Statsrådets förordning om ändring av 3 § i statsrådets förordning om förvärv, arrendering, besittning och skötsel av statlig fastighetsförmögenhet
- Typ av författning
- Förordning
- Meddelats
- Publiceringsdag
- Finlands författningssamling
- Författningstext
Den ursprungliga författningens text
I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.
I enlighet med statsrådets beslut
ändras i statsrådets förordning om förvärv, arrendering, besittning och skötsel av statlig fastighetsförmögenhet ( 242/2015 ) 3 § som följer:
3 §Ämbetsverk som besitter fastighetsförmögenhet
Republikens presidents kansli, utrikesministeriet, finansministeriet, förvaltningsnämnden för Sveaborg, jord- och skogsbruksministeriet, kommunikationsministeriet, Trafikledsverket och miljöministeriet ( ämbetsverk som besitter fastighetsförmögenhet ) får besitta statlig fastighetsförmögenhet.
Andra aktörer än ämbetsverk som besitter fastighetsförmögenhet får besitta statlig fastighetsförmögenhet endast tillfälligt.
Denna förordning träder i kraft den 1 februari 2019.
Helsingfors den 24 januari 2019
Kommun- och reformministerAnu VehviläinenFinansrådTero Meltti