Social- och hälsovårdsministeriets förordning om ändring av förordningen om utbyte av läkemedel
- Typ av författning
- Förordning
- Meddelats
- Ursprunglig publikation
- Häfte 14/2006 (Publicerad 2.2.2006)
Den ursprungliga författningens text
I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.
I enlighet med social- och hälsovårdsministeriets beslut
fogas till social- och hälsovårdsministeriets förordning av den 3 mars 2003 om utbyte av läkemedel ( 210/2003 ) en ny 2 a § som följer:
2 a §
Innehavaren av försäljningstillståndet för ett läkemedelspreparat skall foga till utredningen som avses i 57 c § 2 mom. 3 punkten i läkemedelslagen ett intyg av ett registrerat patentombud över följande:
att tillverkningsmetoden för läkemedelspreparatets aktiva substans skyddas av ett patent som är giltigt i Finland, i fråga om vilket ansökan har gjorts eller kan anses ha blivit gjord före 1995 och i fråga om vilket patentbarheten hos tillverkningsmetoden har baserat sig på att den substans som tillverkats varit ny, eller av ett tilläggsskydd som grundar sig på ett dylikt patent;
namnet på den aktiva substansen och det datum fram till vilket det patent eller det tilläggsskydd som avses i 1 punkten är giltigt; och
att läkemedelspreparatets aktiva substans har ett giltigt produktpatent eller ett därpå baserat tilläggsskydd i minst fem stater som hör till Europeiska ekonomiska samarbetsområdet.
Denna förordning träder i kraft den 1 februari 2006.
Helsingfors den 23 januari 2006
Social- och hälsovårdsminister Tuula HaatainenÖverläkare Terhi Hermanson