Lag om ändring av lagen om gränsöverskridande förbudsförfarande
- Typ av författning
- Lag
- Meddelats
- Ursprunglig publikation
- Häfte 207/2001 (Publicerad 31.12.2001)
Den ursprungliga författningens text
I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.
I enlighet med riksdagens beslut
ändras i lagen den 21 december 2000 om gränsöverskridande förbudsförande ( 1189/2000 ) den finska språkdräkten i 2 § 2 och 3 mom. samt 3 § och 4 § 1 mom., som följer:
3 §Förbud och rättelse
Marknadsdomstolen kan, om det är nödvändigt med hänsyn till konsumentskyddet, på ansökan av en utländsk myndighet eller organisation förbjuda en näringsidkare att fortsätta verksamhet som avses i 1 § 1 mom. 1 punkten eller att upprepa den eller en därmed jämförbar verksamhet. Marknadsdomstolen skall förena förbudet med vite, om det inte av särskilda skäl är obehövligt. Förbudet kan av särskilda skäl meddelas att gälla en anställd hos näringsidkaren eller någon annan som handlar för näringsidkarens räkning.
Förbudet kan också vara temporärt, varvid förbudet gäller tills ärendet har avgjorts slutligt.
När marknadsdomstolen förelägger ett förbud kan den förplikta den näringsidkare som förbudet gäller att rätta till det lagstridiga förfarandet, om detta skall anses nödvändigt på grund av de uppenbara olägenheter som konsumenterna åsamkas. Marknadsdomstolen kan förena föreläggandet med vite.
I fråga om behandlingen av ärendet gäller bestämmelserna i lagen om behandling av vissa marknadsrättsliga ärenden (1528/2001).
4 §Rätt till anhängiggörande i en annan EES-stat
Konsumentombudsmannen, Läkemedelsverket, social- och hälsovårdens produkttillsynscentral, Konsumentverket, Kommunikationsverket, Finansinspektionen och Försäkringsinspektionen har rätt att i ärenden som faller under respektive tillsynsbehörighet yrka att verksamhet som avses i 1 § 1 mom. 2 punkten förbjuds, om verksamheten kränker konsumenternas av myndigheterna skyddade allmänna intressen i Finland.
Denna lag träder i kraft den 1 mars 2002.
Åtgärder som verkställigheten av lagen förutsätter får vidtas innan lagen träder i kraft.
RP 105/2001
LaUB 23/2001
RSv 191/2001
Helsingfors den 28 december 2001
Republikens President TARJA HALONENJustitieminister Johannes Koskinen