Förordning om ändring av förordningen om yrkeshögskolestudier
- Typ av författning
- Förordning
- Meddelats
- Ursprunglig publikation
- Häfte 60/1998 (Publicerad 24.6.1998)
Den ursprungliga författningens text
I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.
På föredragning av undervisningsministern
upphävs i förordningen den 3 mars 1995 om yrkeshögskolestudier ( 256/1995 ) 26 § 3 mom.,
ändras 15 § 1 mom. 7 punkten och 29 § 3 mom., samt
fogas till 28 § ett nytt 2 mom. som följer:
15 §Utbildningsuppgift
Vid fastställande av en yrkeshögskolas verksamhetsområde används följande indelning i utbildningsområden
humanistisk och pedagogisk utbildning.
28 §Lärarnas uppgifter
En överlärare och en lektor skall dessutom inom tre år efter det att han utnämnts till tjänsten eller befattningen genomgå en 35 studieveckors lärarutbildning, om han saknar sådan när han utnämns till tjänsten eller befattningen.
29 §Ansökan om tillstånd
Ansökan skall tillställas undervisningsministeriet senast 20 månader före den planerade tidpunkten för inledande av yrkeshögskolans verksamhet.
Denna förordning träder i kraft den 1 juli 1998. Förordningens 26 § 3 mom. upphävs och 28 § 2 mom. träder dock i kraft först den 1 januari 1999.
Åtgärder som verkställigheten av förordningen förutsätter får vidtas innan förordningen träder i kraft.
Nådendal den 18 juni 1998
Republikens President MARTTI AHTISAARIUndervisningsminister Olli-Pekka Heinonen