Finlex - Till startsidan
Finlands författningssamling

1364/1997

Finlands författningssamling

Författningarna i Finlands författningssamling både i textform och som tryckoptimerade pdf-filer

Förordning om ändring av förordningen om fiske

Typ av författning
Förordning
Meddelats
Ursprunglig publikation
Häfte 185/1997 (Publicerad 31.12.1997)

Den ursprungliga författningens text

I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.

På föredragning av jord- och skogsbruksministern

ändras i förordningen den 30 december 1982 om fiske ( 1116/1982 ) 17 § 3 punkten, 19 § 1 mom., 38 § 2 mom. 43 § 1 mom., av dessa lagrum 17 § 3 punkten och 19 § 1 mom. sådana de lyder i förordning 179/1993, och

fogas till förordningen nya 34 a och 41 a § som följer:

17 §

Under nedan nämnda tider är följande fiskarter fredade och fångst av dem förbjuden:


3)

harr, utom i Enontekis, Enare och Utsjoki kommuner, under april och maj dock så att fångst med spö och drag är tillåten, samt


19 §

Fiskar som har fångats i naturliga vatten skall fylla följande minimimått, mätta från käkspetsen till ändan av den utsträckta, sammanpressade stjärtfenan:

havslax 60 centimeter, inom de inre territorialvattnen i Uleåborgs och Lapplands län dock 50 centimeter,

havsöring 40 centimeter,

insjölax 40 centimeter

insjööring 40 centimeter,

röding inom Vuoksen vattensystem och i Enare träsk 40 centimeter,

gös 37 centimeter, samt

harr 30 centimeter.


34 a §

Tillståndsbevis som berättigar i Enontekis, Enare och Utsjoki kommun stadigvarande bosatt person att bedriva i 12 § 1 mom. lagen om fiske avsett fiske, utfärdas av i 33 § 1 mom. nämnd myndighet eller enligt dess direktiv av densamma underlydande regional myndighet eller annan av sagda myndighet godkänd utfärdare av tillstånd. Bevis utfärdas för högst tre år i sändar. På tillståndet grundad rätt får inte överlåtas åt annan.

Inom Enontekis, Enare och Utsjoki kommuner kan i 34 § 1 mom. avsedda tillstånd beviljas om detta inte försämrar möjligheterna till fiske för den som bedriver fiske med stöd av i 12 § 1 mom. lagen om fiske avsett tillstånd.

38 §


Om sökande av ändring i ett beslut som avses i 1 mom. bestäms i förvaltningsprocesslagen (586/1996).

41 a §

Den myndighet som avses i 33 § 1 mom. skall i Enontekis, Enare och Utsjoki kommuner bereda den delegation som avses i 14 a § lagen om fiske tillfälle att ge ett utlåtande innan beslut fattas enligt 37, 39, 40 eller 41 §.

43 §

En fiskerätt, som med stöd av särskilda bestämmelser tillhör personer som är bosatta på statens mark förblir alltjämt i kraft. Om skolternas rätt att bedriva fiske inom vattenområdena i Näätämö och Nellimö gäller vad därom särskilt är bestämt.



Denna förordning träder i kraft den 1 januari 1998.

Helsingfors den 30 december 1997

Republikens president MARTTI AHTISAARIJord- och skogsbruksminister Kalevi Hemilä

Bilaga

Till början av sidan