Finlex - Till startsidan
Finlands författningssamling

6/1996

Finlands författningssamling

Författningarna i Finlands författningssamling både i textform och som tryckoptimerade pdf-filer

Lag om ändring av lagen om ändring av lagen om undersökning av storolyckor

Typ av författning
Lag
Meddelats

Den ursprungliga författningens text

I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.

I enlighet med riksdagens beslut

ändras 1 §, 5 § 3 mom. och 16 § 2 mom. lagen den 3 mars 1995 om ändring av lagen om undersökning av storolyckor ( 282/95 ) som följer:

1 § Undersökningens syfte

För att öka den allmänna säkerheten och förebygga olyckor skall storolyckor samt olyckor som har inträffat vid luftfart och spårtrafik undersökas så som stadgas i denna lag.

Genom förordning kan närmare stadganden utfärdas om när undersökning enligt denna lag skall verkställas vid spårvägsolyckor.

5 § Centralen för undersökning av olyckor


Vid behov tillsätts en särskild undersökningskommission för varje enskild olycksutredning. Statsrådet tillsätter undersökningskommissioner för utredning av storolyckor. Justitieministeriet tillsätter undersökningskommissioner för utredning av olyckstillbud som kunde ha lett till en storolycka samt för utredning av olyckor vid luftfart och spårtrafik och olyckstillbud som kunde ha lett till en luftfarts- eller spårtrafiksolycka. Undersökningskommissionerna arbetar i anslutning till centralen för undersökning av storolyckor.

16 § Handläggningen av undersökningsrapporten


En undersökningsrapport om en luftfarts- eller spårtrafikolycka eller om ett olyckstillbud som kunde ha lett till en luftfarts- eller spårtrafikolycka skall ges till justitieministeriet. Justitieministeriet skall sända undersökningsrapporten till kännedom och för åtgärder till dem som saken gäller samt till de myndigheter och parter som enligt ministeriets bedömning kan ha intresse i saken. Av särskilda skäl kan justitieministeriet ge undersökningsrapporten till statsrådet i det syfte som nämns i 1 mom.


Denna lag träder i kraft vid en tidpunkt som bestäms genom förordning.

RP 107/95

FvUB 5/95

RSv 96/95

Helsingfors den 12 januari 1996

Republikens President MARTTI AHTISAARI Justitieminister Sauli Niinistö

Till början av sidan