Lag om ändring av 9 § lagen om exportkostnadsavgift för mjölk, svinkött och spannmål
- Typ av författning
- Lag
- Meddelats
Den ursprungliga författningens text
I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.
I enlighet med riksdagens beslut
ändras 9 § 1 och 3 mom. lagen den 10 december 1990 om exportkostnadsavgift för mjölk, svinkött och spannmål ( 1062/90 ), dessa lagrum sådana de lyder, 9 § 1 mom. i lag av den 28 juni 1993 (633/93) och 9 § 3 mom. i lag av den 13 november 1992 (1002/92), som följer:
9 §
Exportkostnadsavgiften för vete, korn och havre är 20 penni och för råg 70 penni per kilogram spannmål som en spannmålsaffär har köpt, förmedlat, berett till foder eller i försäljningssyfte malt.
Om det pris som odlaren får för råg sedan exportkostnadsavgiften har dragits av dock understiger det med exportkostnadsavgiften minskade, vid tiden för försäljningen gällande säsongdifferentierade riktpriset på korn, skall avgiften sänkas med ett belopp som motsvarar den understigande summan, dock högst med 70 penni per kilogram.
Denna lag träder i kraft den 17 november 1993 och den tillämpas i fråga om exportkostnadsavgiften för råg från och med den 1 augusti 1993.
Helsingfors den 12 november 1993
Republikens President MAUNO KOIVISTOJord- och skogsbruksminister Martti Pura