Finlex - Etusivulle
Tietosuojavaltuutettu

5.3.2009

Tietosuojavaltuutettu

Tietosuojavaltuutetun ratkaisuja EU:n yleisen tietosuoja-asetuksen, rikosasioiden tietosuojalain ja henkilötietolain tulkinnasta

Sähkölaskun käsittelystä internetissä

Asiasanat
internet, yritystoiminta
Tapausvuosi
2009
Antopäivä
Diaarinumero
2466/452/2008
Säädösperusta
Henkilötietolain mukainen päätös

ASIA
Kuluttajavirasto siirsi tietosuojavaltuutetun toimiston käsiteltäväksi sen verkkotoimitukseen lähetetyn X Oy:n laskutustapaa koskevan kysymyksen, joka koski sähkölaskun välittämistä sähköpostin välityksellä.

TIETOSUOJAVALTUUTETUN VASTAUS
X Oy:n asiassa antamasta selvityksestä ilmenee, että laskutustavan voi valita eli sähköpostin käyttö perustuu henkilötietolain 8 §:n 1 momentin 1)-kohdan mukaisesti rekisteröidyn antamaan suostumukseen. Kun rekisterinpitäjä tarjoaa myös perinteisen postin välityksellä tapahtuvan laskutustavan, ei tietosuojavaltuutetulla ole huomautettavaa asian suhteen, koska suostumus on lain tarkoittamalla tavalla vapaaehtoinen (valintamahdollisuus olemassa).

Kuten rekisterinpitäjän selvityksessä todetaan, toisen henkilön sähköpostin lukeminen on rangaistavaa.

Sivun alkuun