Finlex - Etusivulle
Ennakkopäätökset

1.1.1961

Ennakkopäätökset

Korkeimman oikeuden verkkosivuilla ja vuosikirjassa julkaistut ratkaisut kokoteksteinä vuodesta 1980 alkaen. Vuosilta 1926–1979 näkyvissä on ainoastaan otsikko tai hakemistoteksti

KKO:1961-II-56

Asiasanat
Ulosmitattuun tavaraan ryhtyminen
Tapausvuosi
1961

A:n velasta oli B:n saamisen suorittamiseksi julistettu ulosmitatuksi puhelinyhdistyksen osuustodistus, joka oli panttina C:n hallussa. Ennenkuin ulosmittauksesta oli annettu tieto C:lle, lunasti A osuustodistuksen C:ltä ja panttasi sen edelleen. A:ta vastaan ryhtymisestä ulosmitattuun tavaraan ajettu syyte hylättiin.

Ään

Vrt. Maksukiellon rikkominen

MM.

Ulosottolaki - Ulosmittaus - Ulosmittausmenettely

A:n velasta oli B:n saamisen suorittamiseksi julistettu ulosmitatuksi puhelinyhdistyksen osuustodistus, joka oli panttina C:n hallussa. Ennen kuin ulosmittauksesta oli annettu tieto C:lle, lunasti A osuustodistuksen C:ltä ja panttasi sen edelleen. Kun C:tä ei ollut asianmukaisesti kielletty antamasta omaisuutta pois sen haitaksi, jolle velallisen oikeus ulosmittauksen johdosta ehkä siirtyi, ei laillista ulosmittausta katsottu tapahtuneen.

Ään

MM.

Sivun alkuun