KHO:2005:76
- Asiasanat
- Maankäyttö ja rakentaminen, Asemakaava, Urheilu- ja virkistyspalvelualue, Golfkenttä, Yleiskaavan ohjausvaikutus, Liikenteen järjestäminen, Turvallisuus, Kaavamääräys, Toimenpidelupa, Maisematyölupa
- Tapausvuosi
- 2005
- Antopäivä
- Diaarinumero
- 2933/1/04
- Taltio
- 3047
Asemakaavan muutos koski pinta-alaltaan noin 46 hehtaarin suuruista aluetta, joka rajautui lännessä, idässä sekä osin myös etelässä katualueisiin. Kaava-alueen pohjoispuolella ja eteläpuolella oli asuntoalueita. Kaava-aluetta kiersi länsi-, etelä- ja itäpuolella kevyen liikenteen reitistö. Lisäksi kaava-alueen kautta kulki pohjois-eteläsuuntainen kevyen liikenteen väylä.
Kaava-alueesta noin 23 hehtaaria oli golfkenttätoiminnan käytössä. Kaava-alueen länsiosassa sijaitsi kaupungin maanläjitysalue sekä puistoyksikön niin sanottu puupankki. Kaava-alueen lounaisosassa oli allikkoinen kosteikkoalue ja eteläosassa lehtoalue. Kaava-
alueen reuna-alueet olivat pääosin pajukkovaltaista pensaikkoa ja niittyä.
Asemakaavan muutoksella pääosa kaava-alueesta eli noin 31 hehtaaria oli osoitettu urheilu- ja virkistyspalvelujen alueeksi, jolle sai rakentaa golfkentän (VU-7). Kaavamääräyksen (yva-2) mukaan golfkentän toteuttaminen edellytti maisematyölupaa. Lähivirkistysalueeksi (VL) ja puistoksi (VP, VP-4) oli osoitettu yhteensä noin 12 hehtaaria. Muun ohella VU-7 -alueen keskelle oli osoitettu noin 20 metrin levyinen pohjois-eteläsuuntainen VL-alue, jonka kautta oli merkitty kulkemaan ohjeellinen kevyen liikenteen väylä.
Edellä mainitusta VU-7 -alueeksi osoitetusta alueesta noin 18 hehtaaria sijaitsi yleiskaavassa osoitetulla maiseman- ja luonnonhoitoalueeksi varatulla lähivirkistysalueella, kuten ranta, vesistön suoja-alue, harju, rinne, maisemapelto tai -niitty (VLM). Kun otettiin huomioon kysymyksessä olevan laaja-alaisen yleiskaavan yleispiirteisyys maankäytön suunnitelmana, alueen luonnonolosuhteista saatu selvitys, yleiskaavan VLM-aluevarauksen alkuperäinen tarkoitus sekä asemakaavan muutoksen aluevaraukset kokonaisuudessaan, yleiskaava oli VLM-aluevarauksen osalta ollut riittävästi ohjeena asemakaavan muutosta laadittaessa.
Kun otettiin huomioon kaava-alueen sijainti pohjois- ja eteläpuolella olevien asuntoalueiden välissä ja keskellä itä-länsisuuntaista viheraluereittiä, asemakaavaratkaisun lainmukaisuus edellytti turvallisten kevyen liikenteen reittien järjestämistä kaava-alueen kautta.
Asemakaavassa osoitetun golfkentän toteuttaminen ei edellyttänyt toimenpidelupaa eikä maisematyölupaa. Velvollisuus hakea maisematyölupaa ei voinut myöskään perustua kaavamääräykseen. Edellä olevan perusteella ja kun myös otettiin huomioon kevyen liikenteen reittien suojaksi tarkoitettujen viheralueiden kapeus, kevyen liikenteen reittien turvallisuuteen ei ollut kaavan aluevarauksissa ja kaavamääräyksissä kiinnitetty riittävästi huomiota. Kaupunginvaltuuston päätöksellä hyväksytty kaavaratkaisu ei siten täyttänyt elinympäristön turvallisuuden ja liikenteen järjestämisen vaatimuksia.
Äänestys 4-1.
Maankäyttö- ja rakennuslaki 4 § 1 mom., 35 § 1 mom. ja 2 mom., 42 § 1 mom., 54 § 1 mom. ja 2 mom., 57 § 1 mom., 126 § 2 mom. ja 4 mom., 128 § 1 mom. ja 2 mom. sekä 204 §
Maankäyttö- ja rakennusasetus 62 § 1 mom. 2 kohta ja 2 mom.
Kuntalaki 90 §