Finlex - Etusivulle
Hallinto-oikeudet

31.5.2002

Hallinto-oikeudet

Hallinto-oikeuksien (ja aiempien lääninoikeuksien) ratkaisuja v. 1981 alkaen.

Kuopion HAO 31.5.2002 02/0369/2

Asiasanat
Vero, Oikaisupäätös, Menettelyvirhe, Viran puolesta, Virallisperiaate
Hallinto-oikeus
Kuopion hallinto-oikeus
Tapausvuosi
2002
Antopäivä
Diaarinumero
00823/01/1000
Taltio
02/0369/2

Miten veroasian oikaisukäsittelyssä tapahtunut virhe otetaan huomioon verovalitusta ratkaistaessa?

Verovelvollinen oli tehnyt usealta vuodelta henkilöverotuksiaan koskevat oikaisuvaatimukset. Verovirasto oli valmistellut oikaisuvaatimuksia laatimalla päätösesitykset ja varannut veroasiamiehelle tilaisuuden antaa vastineet oikaisupäätösesityksistä. Veroasiamies oli antanut vastineet ja ne olivat olleet oikaisulautakunnan käytettävissä päätöstä tehtäessä.

Hallinto-oikeus kumosi oikaisupäätökset viran puolesta ja palautti asiat uudelleen käsiteltäviksi.

Hallinto-oikeuden mukaan oikaisumenettelyyn on sovellettava verohallintolain 4 a ja 4 b §:n ja verohallintoasetuksen ohella hallintomenettelylakia ja verotusmenettelylakia. Veroasioiden valmistelusta oikaisulautakunnan kokousta varten ei ole olemassa säännöstä, joten valmisteluun on sovellettava hallintomenettelylain säännöksiä. Koska veroasiamies oli antanut vastineet oikaisupäätösesityksistä eikä verovelvolliselle ollut annettu vastaavaa tilaisuutta eikä kuultu veroasiamiehen vastineista, oli asiassa tapahtunut virhe. Asiat oli valmisteltava kokonaan uudelleen.

Suomen Perustuslaki 21 § 1 mom
Verohallintolaki 4 a §
Verohallintolaki 4 b §
Hallintomenettelylaki 15 § 1 mom

Äänestys 2-1

Eri mieltä ollut jäsen olisi ratkaissut asian, koska virheen laatu huomioon ottaen se ei estänyt asian käsittelyä hallinto-oikeudessa.

Sivun alkuun