Asetus sosiaali- ja terveysministeriöstä annetun asetuksen muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Sosiaali- ja terveysministerin esiyyelystä
muutetaan sosiaali- ja terveysministeriöstä 6 päivänä syyskuuta 1991 annetun asetuksen ( 1176/91 )1 §:n 2 momentti, 4 §:n 6 kohta, 6 §:n 11 kohta, 10 §:n 1 momentti ja 31 § sekä
lisätään 6 §:ään uusi 7 a kohta ja 30 §:ään uusi 21 a kohta seuraavasti:
1 §
Lisäksi ministeriössä on erillisinä toimistoina kansainvälisten asiain toimisto ja tiedotustoimisto.
4 §
Hallinto-osasto käsittelee asiat, jotka koskevat:
ministeriön edustusta oikeusasioissa sekä laitoksissa, järjestöissä tai muissa yhteisöissä ja toimielimissä;
6 §
Sosiaali- ja terveyspalveluosasto käsittelee asiat, jotka koskevat:
valtion turvapaikan hakijoiden vastaanottokeskuksia;
ulkomailta Suomeen tulleiden pakolaisten ja turvapaikan hakijoiden vastaanottoa;
10 §
Ministeriössä on kansliapäällikkö, hallinto-osaston osastopäällikkö, vakuutusosaston osastopäällikkö, sosiaali- ja terveyspalveluosaston osastopäällikkö, ehkäisevän sosiaali- ja terveyspolitiikan osaston osastopäällikkö ja kehittämisosaston osastopäällikkö, apulaisosastopäälliköitä, tasa-arvovaltuutettu, ulkomaalaisvaltuutettu, hallitusneuvoksia toimistopäällikköinä, toimistopäälliköitä, hallitusneuvoksia, neuvottelevia virkamiehiä sekä nuorempia ja vanhempia hallitussihteerejä.
30 §
Vakuutusosaston osastopäällikkö ratkaisee 27 §:ssä mainittujen asioiden lisäksi asiat, jotka koskevat:
vakuutusyhtiön osakkeiden ja takuuosuuksien hankkimista;
31 §
Sosiaali– ja terveyspalveluosaston osastopäällikkö ratkaisee 27 §:ssä mainittujen asioiden lisäksi asiat, jotka koskevat:
toimintaohjeiden antamista osaston alaisille virastoille ja laitoksille;
luvan myöntämistä lääkkeiden teolliseen valmistamiseen ja lääkkeiden tukkukauppaan;
lääkkeiden velvoitevarastointilaissa (402/84) tarkoitetun varastointivelvollisen vapauttamista varastointivelvoitteesta; sekä
valtion turvapaikan hakijoiden vastaanottokeskusten johtajien nimittämistä ja ottamista.
Tämä asetus tulee voimaan 19 päivänä joulukuuta 1991.
Helsingissä 13 päivänä joulukuuta 1991
Tasavallan Presidentti Mauno KoivistoSosiaali- ja terveysministeri Eeva Kuuskoski