Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

68/2023

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Valtioneuvoston asetus maitotuotteiden, hedelmien ja vihannesten koulujakelutuesta lukuvuonna 2022–2023 annetun valtioneuvoston asetuksen 7 §:n muuttamisesta

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä
Julkaisupäivä
Suomen säädöskokoelma
Säädösteksti

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti

muutetaan maitotuotteiden, hedelmien ja vihannesten koulujakelutuesta lukuvuonna 2022–2023 annetun valtioneuvoston asetuksen ( 481/2022 ) 7 §:n 1 ja 3 momenttia seuraavasti:

7 §Koulujakelutuen määrä

Koulujakelutukea voidaan myöntää yhteensä syys- ja kevätlukukauden aikana maitotuotteille enintään 3 224 289 euroa ja hedelmä- ja vihannestuotteille enintään 1 627 447 euroa.


Tukea hedelmä- ja vihannestuotteiden toimittamiseen myönnetään enintään 55 prosenttia hankintahinnasta. Jos hedelmät ja vihannekset on tuotettu luonnonmukaisesti, tukea myönnetään kuitenkin enintään 65 prosenttia niiden hankintahinnasta.



Tämä asetus tulee voimaan 20 päivänä tammikuuta 2023.

Helsingissä 19.1.2023

Maa- ja metsätalousministeriAntti KurvinenErityisasiantuntijaLasse Saarela

Sivun alkuun