Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

570/2019

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Valtioneuvoston asetus siviilipalveluksesta annetun valtioneuvoston asetuksen 2 a §:n muuttamisesta

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä
Julkaisupäivä
Suomen säädöskokoelma
Säädösteksti

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti

muutetaan siviilipalveluksesta annetun valtioneuvoston asetuksen ( 1461/2007 ) 2 a §, sellaisena kuin se on asetuksessa 1730/2015, seuraavasti:

2 a §Siviilipalveluksen koulutusjaosto

Siviilipalvelusasiain neuvottelukunnan alaisena toimii siviilipalveluksen koulutusjaosto. Siviilipalveluksen koulutusjaosto arvioi, kehittää ja valvoo siviilipalveluksen peruskoulutusjakson ja täydennyspalveluksen koulutusta.

Koulutusjaoston puheenjohtajana toimii neuvottelukunnan kehittämis- ja hallintokeskusta edustava jäsen. Neuvottelukunta nimeää koulutusjaoston muut jäsenet. Koulutusjaoston jäseniksi voidaan kutsua myös neuvottelukunnan ulkopuolisia asiantuntijoita.


Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä toukokuuta 2019.

Helsingissä 25 päivänä huhtikuuta 2019

ElinkeinoministeriMika LintiläErityisasiantuntijaElli Nieminen

Sivun alkuun