Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

1321/2019

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Valtioneuvoston asetus holhousasioiden rekisteristä

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä
Julkaisupäivä
Ajantasaistettu säädös
1321/2019
Suomen säädöskokoelma
Säädösteksti

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti säädetään Digi- ja väestötietoviraston eräistä henkilörekistereistä annetun lain (1156/2019) 9 §:n nojalla:

1 §Edunvalvontavaltuutuksesta tallennettavat lisätiedot

Edunvalvontavaltuutuksesta tallennetaan holhousasioiden rekisteriin Digi- ja väestötietoviraston eräistä henkilörekistereistä annetun lain (1156/2019) 8 §:n 1 momentissa tarkoitettujen tietojen lisäksi tieto siitä, että valtuutetun toiminnan valvonta on edunvalvontavaltuutuksesta annetun lain (648/2007) 39 §:n 3 momentin nojalla lopetettu.

Jos valtuutus on vahvistettu vain osittain, rekisteriin tallennetaan lisäksi tieto tästä.

2 §Rekisteriin merkitsemisen ajankohta

Saatuaan holhoustoimesta annetun lain (442/1999) 65 §:n 3 momentissa, edunvalvontavaltuutuksesta annetun lain 27 §:n 2 momentissa, kansainvälistä suojelua hakevan vastaanotosta sekä ihmiskaupan uhrin tunnistamisesta ja auttamisesta annetun lain (746/2011) 44 §:n 2 momentissa tai kotoutumisen edistämisestä annetun lain (1386/2010) 56 §:n 3 momentissa tarkoitetun tuomioistuimen ilmoituksen holhousviranomaisen on viipymättä ja viimeistään ilmoituksen saapumista seuraavana arkipäivänä huolehdittava ilmoituksessa olevien tietojen tallentamisesta holhousasioiden rekisteriin.

Mitä 1 momentissa säädetään tietojen merkitsemisestä holhousasioiden rekisteriin, sovelletaan myös, kun holhousviranomainen määrää edunvalvojan holhoustoimesta annetun lain 12 §:n nojalla tai kun holhousviranomaisen ratkaisulla muutetaan asiantilaa, josta on tehty rekisteriin merkintä. Jos päätöstä on noudatettava vasta lainvoimaisena, tiedot tallennetaan rekisteriin kuitenkin vasta päätöksen saatua lainvoiman.

3 §Voimaantulo

Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2020.

Helsingissä 19 päivänä joulukuuta 2019

OikeusministeriAnna-Maja HenrikssonLainsäädäntöneuvosSalla Silvola

Sivun alkuun