Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

1406/2015

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Valtioneuvoston asetus poliisista annetun valtioneuvoston asetuksen 2 ja 8 §:n muuttamisesta

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä
Julkaisupäivä
Suomen säädöskokoelma
Säädösteksti

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti

muutetaan poliisista annetun valtioneuvoston asetuksen ( 1080/2013 ) 2 ja 8 § seuraavasti:

2 §

Poliisihallituksen poliisiylijohtaja ja poliisijohtaja ovat Poliisihallituksen ja Poliisihallituksen alaisten poliisiyksiköiden henkilöstöön kuuluvien esimiehiä.

Poliisihallituksen vastuualueen esimies on vastuualueellaan kaikkien poliisin henkilöstöön kuuluvien esimies.

8 §

Poliisihallituksen johtovalmiuteen määrätty päällystöön kuuluva poliisimies johtaa Poliisihallituksen johdettavaksi otettua poliisitoimintaa kunnes johtosuhteista toisin määrätään. Poliisihallituksessa johtovalmiuteen määrätty päällystöön kuuluva poliisimies on 2 §:ssä tarkoitettuja virkamiehiä lukuun ottamatta Poliisihallituksen ja Poliisihallituksen alaisten poliisiyksiköiden henkilöstöön kuuluvien esimies kunnes johtosuhteista toisin päätetään.

Keskusrikospoliisissa johtovalmiuteen määrätty päällystöön kuuluva poliisimies on 1 momentissa tarkoitetun poliisimiehen alaisuudessa yksikkönsä henkilöstön esimies kunnes johtosuhteista toisin päätetään.


Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2016.

Helsingissä 3 päivänä joulukuuta 2015

SisäministeriPetteri OrpoYlitarkastajaJarkko Nieminen

Sivun alkuun