Valtioneuvoston asetus alkoholijuomista ja väkiviinasta annetun asetuksen 4 §:n muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Julkaisupäivä
- Suomen säädöskokoelma
- Säädösteksti
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti
muutetaan alkoholijuomista ja väkiviinasta annetun asetuksen ( 1344/1994 ) 4 §, sellaisena kuin se on osaksi asetuksessa 460/1995, seuraavasti:
4 §Väkevät alkoholijuomat
Tislattujen alkoholijuomien määritelmistä, kuvauksesta, esittelystä, merkinnöistä ja maantieteellisten merkintöjen suojaamisesta sekä neuvoston asetuksen (ETY) N:o 1576/89 kumoamisesta annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EY) N:o 110/2008 liitteessä III tarkoitetun merkinnän Suomalainen Vodka, Finsk Vodka ja Vodka of Finland saa liittää juomaan:
joka täyttää edellä mainitussa asetuksessa säädetyt vodkaa koskevat vaatimukset;
joka on valmistettu Suomessa viljellystä viljasta tai perunasta tislatusta etyylialkoholista;
jonka valmistuksessa käytetty vesi on suomalaista pohjavettä tai lähdevettä, jota ei ole jatkokäsitelty suodattamalla tai muulla tavoin;
jota ei ole värjätty;
joka on väritöntä ja läpinäkyvää;
joka valmistetaan Suomessa; pullotus voidaan kuitenkin tehdä myös Suomen ulkopuolella.
Edellä 1 momentissa tarkoitettuun vodkaan saadaan lisätä hedelmistä, marjoista, vihanneksista tai mausteista saatuja aromeja juoman maustamiseksi.
Edellä 1 momentissa mainitussa liitteessä tarkoitetun merkinnän Suomalainen Marjalikööri, Suomalainen Hedelmälikööri, Finsk Bärlikör, Finsk Fruktlikör, Finnish berry liqueur ja Finnish fruit liqueur saa liittää juomaan:
joka täyttää 1 momentissa mainitussa asetuksessa säädetyt likööriä koskevat vaatimukset;
joka on valmistettu maatalousperäisestä etyylialkoholista;
joka on valmistettu Suomessa viljellyistä tai luonnonvaraisina kasvaneista hedelmistä tai marjoista;
jonka väri johtuu pääasiallisesti raaka-aineena käytetyistä marjoista tai hedelmistä;
jonka maku johtuu pääasiallisesti raaka-aineena käytetyistä marjoista tai hedelmistä;
joka valmistetaan Suomessa; pullotus voidaan kuitenkin tehdä myös Suomen ulkopuolella.
Tämä asetus tulee voimaan 16 päivänä helmikuuta 2015.
Helsingissä 12 päivänä helmikuuta 2015
PeruspalveluministeriSusanna HuovinenHallitusneuvosIsmo Tuominen