Valtioneuvoston asetus yhteisestä hankintamenettelystä yhteisten huutokauppapaikkojen nimeämiseksi tehdyn sopimuksen voimaansaattamisesta ja sopimuksen lainsäädännön alaan kuuluvien määräysten voimaansaattamisesta annetun lain voimaantulosta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Julkaisupäivä
- Ajantasaistettu säädös
- 240/2012
- Suomen säädöskokoelma
- Säädösteksti
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti säädetään yhteisestä hankintamenettelystä yhteisten huutokauppapaikkojen nimeämiseksi tehdyn sopimuksen voimaansaattamiseksi annetun lain nojalla:
1 §
Yhteisestä hankintamenettelystä yhteisten huutokauppapaikkojen nimeämiseksi Brysselissä 9 päivänä marraskuuta 2011 tehty sopimus on voimassa 14 päivänä toukokuuta niin kuin siitä on sovittu.
Eduskunta on hyväksynyt sopimuksen 27 päivänä maaliskuuta 2012 ja valtioneuvosto 10 päivänä toukokuuta 2012. Hyväksymisestä on ilmoitettu Euroopan komissiolle 14 päivänä toukokuuta 2012.
2 §
Sopimuksen muut kuin lainsäädännön alaan kuluvat määräykset ovat asetuksena voimassa.
3 §
Yhteisestä hankintamenettelystä yhteisten huutokauppapaikkojen nimeämiseksi tehdyn sopimuksen lainsäädännön alaan kuuluvien määräysten voimaansaattamisesta annettu laki (213/2012) tulee voimaan 23 päivänä toukokuuta 2012.
4 §
Tämä asetus tulee voimaan 23 päivänä toukokuuta 2012.
Euroopan komission asetus: 2010/1031/EU; N:o L 302, 18.11.2010, s. 1
Helsingissä 16 päivänä toukokuuta 2012
ElinkeinoministeriJyri HäkämiesHallitusneuvosPäivi Janka