Laki Rajatylittävän yhteistyön tehostamisesta erityisesti terrorismin ja rajatylittävän rikollisuuden torjumiseksi tehdyn neuvoston päätöksen eräiden säännösten täytäntöönpanosta
- Säädöksen tyyppi
- Laki
- Antopäivä
- Julkaisupäivä
- Ajantasaistettu säädös
- 1207/2011
- Suomen säädöskokoelma
- Säädösteksti
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Eduskunnan päätöksen mukaisesti säädetään:
1 §Lain tarkoitus
Tässä laissa säädetään rajatylittävän yhteistyön tehostamisesta erityisesti terrorismin ja rajatylittävän rikollisuuden torjumiseksi tehdyn neuvoston päätöksen 2008/615/YOS, jäljempänä Prüm-päätös , eräiden säännösten täytäntöönpanosta.
2 §Toisen jäsenvaltion virkamiehen osallistuminen yhteiseen operaatioon Suomessa
Prüm-päätöksen 17 artiklassa tarkoitettuun yhteiseen operaatioon Suomessa osallistuvalla toisen jäsenvaltion toimivaltaisella virkamiehellä on Suomen alueella oikeus suomalaisen poliisimiehen ohjeiden mukaisesti käyttää sellaisia poliisimiehelle kuuluvia valtuuksia, jotka suomalainen poliisimies toimivaltansa nojalla osoittaa. Toisen jäsenvaltion virkamiehellä on oikeus suomalaisen poliisimiehen ohjauksessa sellaisten voimakeinojen käyttämiseen, joihin suomalainen poliisimies toimivaltansa nojalla hänet valtuuttaa.
Mitä 1 momentissa säädetään suomalaisesta poliisimiehestä, sovelletaan vastaavasti suomalaiseen rajavartiomieheen tai tullimieheen näiden johtaessa yhteistä operaatiota.
Toisen jäsenvaltion yhteiseen operaatioon osallistuvalle virkamiehelle voidaan antaa oikeus kantaa Suomen alueella ampuma-aseita ja muita voimankäyttövälineitä. Päätöksen oikeudesta kantaa ampuma-asetta tai muuta voimankäyttövälinettä tekee päällystöön kuuluva poliisimies tai rajavartiolaitoksessa ja tullilaitoksessa pidättämiseen oikeutettu virkamies. Voimankäyttövälinettä on oikeus käyttää vain rikoslain (39/1889) 4 luvun 4 §:n mukaisessa hätävarjelutilanteessa ja tilanteessa, jossa poliisimies, rajavartiomies tai tullimies toimivaltansa nojalla yksittäistapauksessa valtuuttaa toisen jäsenvaltion virkamiehen voimankäyttövälineen käyttämiseen.
3 §Toisen jäsenvaltion virkamies ajoneuvon kuljettajana
Toisen jäsenvaltion toimivaltaisella virkamiehellä, joka toimii Suomen alueella Prüm-päätöksen mukaisessa yhteistyössä, on ajoneuvoa kuljettaessaan tieliikennelain (267/1981) 6 §:n 1 momentissa, 25 §:n 3 momentissa ja 48 §:ssä suomalaiselle poliisiajoneuvon kuljettajalle säädetyt oikeudet.
4 §Asetuksenantovaltuus
Valtioneuvoston asetuksella voidaan antaa tarkempia säännöksiä toimivaltaisista viranomaisista ja virkamiehistä sekä säätää kansallisista yhteys- ja koordinaatiopisteistä.
5 §Voimaantulo
Tämä laki tulee voimaan 15 päivänä joulukuuta 2011.
HaVM 2/2011
EV 27/2011
Neuvoston päätös 2008/615/YOS (32008D0615); EUVL N:o L 210, 6.8.2008, s. 1
Helsingissä 2 päivänä joulukuuta 2011
Tasavallan PresidenttiTARJA HALONENSisäasiainministeriPäivi Räsänen