Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

565/2009

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Valtioneuvoston asetus työsuojeluneuvottelukunnasta

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä
Ajantasaistettu säädös
565/2009
Alkuperäinen julkaisu
Vihko 87/2009 (Julkaistu 29.7.2009)

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti, joka on tehty sosiaali- ja terveysministeriön esittelystä, säädetään työsuojeluhallinnosta 8 päivänä tammikuuta 1993 annetun lain (16/1993) 4 §:n 1 momentin, sellaisena kuin se on laissa 9/1997, nojalla:

1 §Työsuojeluneuvottelukunnan tehtävä

Työsuojeluneuvottelukunnan tehtävänä on:

1)

käsitellä merkittäviä työsuojelua koskevia säädösvalmistelu-, kehitys-, suunnittelu- ja seurantahankkeita;

2)

käsitellä työsuojelun yleisiä toimintalinjoja ja tulostavoitteita sekä voimavarojen suuntaamista työsuojelun edistämiseksi; sekä

3)

käsitellä muita työympäristön kehittämisen kannalta merkittäviä asioita.

2 §Neuvottelukunnan kokoonpano

Neuvottelukunnassa on puheenjohtaja ja varapuheenjohtaja sekä enintään kymmenen muuta jäsentä, joista jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jos neuvottelukunnan puheenjohtaja, varapuheenjohtaja tai muu jäsen taikka varajäsen eroaa tai kuolee kesken toimikauden, sosiaali- ja terveysministeriö määrää hänen tilalleen jäljellä olevaksi toimikaudeksi samaa tahoa edustavan uuden jäsenen tai varajäsenen.

3 §Jaostot

Neuvottelukunta voi asettaa jaostoja ja käyttää apunaan pysyviä asiantuntijoita.

Sosiaali- ja terveysministeriö voi kutsua neuvottelukunnan jaostoihin jäseniksi neuvottelukuntaan kuulumattomia jäseniä.

4 §Kokoontuminen

Neuvottelukunta kokoontuu puheenjohtajan ja hänen estyneenä ollessaan varapuheenjohtajan kutsusta.

5 §Voimaantulo

Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä elokuuta 2009.

Tällä asetuksella kumotaan 19 päivänä helmikuuta 1993 annettu asetus työsuojeluneuvottelukunnasta (199/1993) siihen myöhemmin tehtyine muutoksineen.

Ennen tämän asetuksen voimaantuloa voidaan ryhtyä asetuksen täytäntöönpanon edellyttämiin toimenpiteisiin.

Helsingissä 16 päivänä heinäkuuta 2009

Ministeri Stefan WallinVanhempi hallitussihteeri Antti Posio

Sivun alkuun