Sisäasiainministeriön asetus aluehallintovirastojen poliisitoimen vastuualueista
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Ajantasaistettu säädös
- 1110/2009
- Alkuperäinen julkaisu
- Vihko 160/2009 (Julkaistu 22.12.2009)
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Sisäasiainministeriön päätöksen mukaisesti säädetään poliisin hallinnosta 14 päivänä helmikuuta 1992 annetun lain (110/1992) 1 §:n 2 momentin ja aluehallintovirastoista 20 päivänä marraskuuta 2009 annetun lain (896/2009) 6 §:n 2 momentin nojalla, sellaisena kuin niistä on ensin mainittu laissa 497/2009:
1 §Poliisitoimen vastuualueiden sijoittuminen aluehallintovirastoihin
Poliisitoimen vastuualueet ovat Lounais-Suomen aluehallintovirastossa, Itä-Suomen aluehallintovirastossa ja Pohjois-Suomen aluehallintovirastossa kunkin päätoimipaikassa.
2 §Lounais-Suomen aluehallintoviraston poliisitoimen vastuualueen toimialue
Lounais-Suomen aluehallintoviraston poliisitoimen vastuualueen toimialueeseen kuuluvat Lounais-Suomen aluehallintoviraston sekä Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintoviraston toimialueet.
3 §Itä-Suomen aluehallintoviraston poliisitoimen vastuualueen toimialue
Itä-Suomen aluehallintoviraston poliisitoimen vastuualueen toimialueeseen kuuluvat Etelä-Suomen aluehallintoviraston ja ItäSuomen aluehallintoviraston toimialueet.
4 §Pohjois-Suomen aluehallintoviraston poliisitoimen vastuualueen toimialue
Pohjois-Suomen aluehallintoviraston poliisitoimen vastuualueen toimialueeseen kuuluvat Lapin aluehallintoviraston ja Pohjois-Suomen aluehallintoviraston toimialueet.
5 §Voimaantulo
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2010.
Ennen tämän asetuksen voimaantuloa voidaan ryhtyä asetuksen täytäntöönpanon edellyttämiin toimenpiteisiin.
Helsingissä 17 päivänä joulukuuta 2009
Sisäasiainministeri Anne HolmlundLainsäädäntöneuvos Riitta Aulanko