Laki Ajoneuvohallintokeskuksesta annetun lain 2 §:n muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Laki
- Antopäivä
- Alkuperäinen julkaisu
- Vihko 96/2004 (Julkaistu 14.7.2004)
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Eduskunnan päätöksen mukaisesti
muutetaan Ajoneuvohallintokeskuksesta 18 päivänä joulukuuta 1995 annetun lain ( 1592/1995 ) 2 §:n 1 momentin 15 kohta, sellaisena kuin se on laissa 1103/2002, ja
lisätään 2 §:n 1 momenttiin, sellaisena kuin se on viimeksi mainitussa laissa, uusi 16 kohta, seuraavasti:
2 §Tehtävät
Ajoneuvohallintokeskuksen tehtävänä on:
edistää liikenneturvallisuuden parantamiseen ja tieliikenteen aiheuttamien ympäristöhaittojen vähentämiseen tähtäävää tutkimustoimintaa; ja
toimia tieliikenteen valvontalaitteista annetun neuvoston asetuksen (ETY) N:o 3821/85 mukaisena toimivaltaisena viranomaisena, ei kuitenkaan 16 artiklan 1 kohdassa tarkoitettuna viranomaisena.
Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä elokuuta 2004.
Ennen tämän lain voimaantuloa voidaan ryhtyä lain täytäntöönpanon edellyttämiin toimiin.
LiVM 10/2004
EV 59/2004
Naantalissa 9 päivänä heinäkuuta 2004
Tasavallan Presidentti TARJA HALONENMinisteri Tuula Haatainen