Laki vuokra-asuntojen korkotukilainalla rahoitetuista osaomistusasunnoista annetun lain 4 §:n muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Laki
- Antopäivä
- Alkuperäinen julkaisu
- Vihko 38/2004 (Julkaistu 8.4.2004)
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Eduskunnan päätöksen mukaisesti
muutetaan vuokra-asuntojen korkotukilainalla rahoitetuista osaomistusasunnoista 28 päivänä maaliskuuta 2002 annetun lain ( 232/2002 ) 4 §:n 1 momentti seuraavasti:
4 §Vähemmistöosuuden omistajan omistusosuuden suuruus
Vähemmistöosuuden omistajan omistusosuuden suuruudesta osaomistussuhdetta ensimmäisen kerran perustettaessa säädetään asetuksella. Omistusosuus saa tällöin olla enintään 20 prosenttia asunnon hallintaan oikeuttavista osakkeista.
Tämä laki tulee voimaan 15 päivänä huhtikuuta 2004. Sitä sovelletaan niihin osaomistusasuntokohteisiin, jotka on rahoitettu 1 päivänä tammikuuta 2004 ja sen jälkeen korkotukilainaksi hyväksytyllä lainalla.
YmVM 2/2004
EV 21/2004
Helsingissä 2 päivänä huhtikuuta 2004
Tasavallan Presidentti TARJA HALONENMinisteri Hannes Manninen