Liikenne- ja viestintäministeriön asetus moottoripyörän ja mopon rakenteen muuttamisesta annetun liikenneministeriön päätöksen 1 ja 11 §:n muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Päätös
- Antopäivä
- Alkuperäinen julkaisu
- Vihko 186/2002 (Julkaistu 30.12.2002)
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Liikenne- ja viestintäministeriön päätöksen mukaisesti
muutetaan moottoripyörän ja mopon rakenteen muuttamisesta 9 päivänä huhtikuuta 1992 annetun liikenneministeriön päätöksen ( 332/1992 ) 1 ja 11 § seuraavasti:
1 §Soveltamisala
Tämä päätös koskee moottoripyörän (L 3e - ja L 4e -luokka) ja mopon (L 1e - ja L 2e -luokka) rakenteen muuttamista.
11 §Muutosten vaatimustenmukaisuuden toteaminen
1. Muutetun moottoripyörän ja mopon muutoskatsastuksesta säädetään ajoneuvolaissa (1090/2002) ja ajoneuvojen hyväksynnästä annetussa asetuksessa (1244/2002).
2. Muutokseksi, jonka johdosta moottoripyörä on esitettävä muutoskatsastukseen, katsotaan 2, 3, 5―7 ja 9 §:ssä tarkoitetut muutokset. Muutokseksi, jonka johdosta mopo on esitettävä muutoskatsastukseen, katsotaan rungon tai etuhaarukan uusiminen.
3. Moottoripyörää tai mopoa taikka sen rakenneosaa, varustetta tai ominaisuutta, jonka käyttöönottoajankohtana edellytetään olevan EY-tyyppihyväksytty tai E-hyväksytty, ei saa käytössä muuttaa eikä sen osia vaihtaa siten, etteivät käyttöönottoajankohtana vaaditun EY-tyyppihyväksynnän tai E-hyväksynnän edellyttämät vaatimukset tai niitä uudemmat vaatimukset täyty. EY-tyyppihyväksynnän edellyttämien vaatimusten täyttämisen osoittamiseksi ei vaadita EY- tai E-hyväksynnän hankkimista muutoksille.
1. Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2003.
2. Tämä asetus koskee rakennemuutoksia, jotka suoritetaan asetuksen voimaantulopäivänä tai sen jälkeen.
3. Ennen tämän asetuksen voimaantuloa aloitetut rakennemuutokset saadaan suorittaa päätökseen ja hyväksyä asetuksen voimaan tullessa voimassa olleiden säännösten mukaisesti.
Helsingissä 19 päivänä joulukuuta 2002
Liikenne- ja viestintäministeri Kimmo SasiYli-insinööri Kari Saari