Valtioneuvoston asetus vuodelta 2001 maksettavasta lihan kuljetusavustuksesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Ajantasaistettu säädös
- 1340/2001
- Alkuperäinen julkaisu
- Vihko 183/2001 (Julkaistu 27.12.2001)
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti, joka on tehty maa- ja metsätalousministeriön esittelystä, säädetään maa- ja puutarhatalouden kansallisista tuista 30 päivänä marraskuuta 1994 annetun lain (1059/1994) 3 §:n 1 momentin, sellaisena kuin se on laissa 1343/1996, nojalla:
1 §Soveltamisala
Tämän asetuksen mukaisesti voidaan valtion talousarviossa osoitetun määrärahan rajoissa vuodelta 2001 myöntää maa- ja puutarhatalouden kansallisista tuista annetun lain (1059/1994) 6 §:ssä säädettynä valtion tukena tukea kirjanpitovelvollisille lihan ostajille, jäljempänä lihan kuljetusavustus .
Lihan kuljetusavustusta voidaan myöntää tuotantopaikalta teurastamoon tai teurastuspaikkaan tapahtuvista nautojen, sikojen, lampaiden, siipikarjan, hevosten ja vuohien kuljetuksista.
2 §Lihan kuljetusavustus
Lihan kuljetusavustusta maksetaan Lapin läänin alueella tuotetusta lihasta liitteen 1 mukaisesti.
Lihan kuljetusavustusta maksetaan elintarvikeviraston hyväksymien teurastamoiden tai kunnan valvontaviranomaisen hyväksymien teurastuspaikkojen punnituslipukkeiden tai -päiväkirjojen osoittamien ruhopainojen perusteella.
Tukialueella C4-P5 teurastamoon tai teurastuspaikkaan tapahtuvasta sairaan eläimen erillisestä kuljetuksesta voidaan maksaa lihan kuljetusavustusta lihan ostajalle enintään 118 euroa kuljetuskertaa kohden. Liitteessä 1 tarkoitettua kuljetusavustusta ei tällöin kyseisen eläimen osalta makseta.
3 §Lihan kuljetusavustuksen hakeminen
Lihan kuljetusavustusta haetaan maa- ja metsätalousministeriöltä viimeistään 31 päivänä tammikuuta 2002. Hakemus on tehtävä maa- ja metsätalousministeriön lomakkeella numero 510205-01.
4 §Lihan kuljetusavustuksen maksaminen
Maa- ja metsätalousministeriö maksaa lihan kuljetusavustuksen saajan pankkitilille.
5 §Oikaisu, takaisinperintä, valvonta ja salassapito
Tässä asetuksessa tarkoitetun tuen hallinnoinnissa noudatetaan oikaisun, maksetun tuen takaisinperinnän, valvonnan ja salassapidon osalta maaseutuelinkeinojen tukitehtäviä hoidettaessa noudatettavasta menettelystä annettua lakia (1336/1992).
6 §Voimaantulo
Tämä asetus tulee voimaan 28 päivänä joulukuuta 2001.
Ennen asetuksen voimaantuloa voidaan ryhtyä asetuksen täytäntöönpanon edellyttämiin toimenpiteisiin.
Helsingissä 20 päivänä joulukuuta 2001
Maa- ja metsätalousministeri Kalevi HemiläYlitarkastaja Esa Hiiva
Liite 1
LIHAN KULJETUSAVUSTUS
Tukialueet | euroa/tonni |
C3-P2 | |
Kemi, Keminmaa, Simo, Tervola ja Tornio | 33,6 |
C3-P3 | |
Kemijärvi, Pello, Ranua, Rovaniemen mlk., | |
Rovaniemi ja Ylitornio | 33,6 |
C3-P4 | |
Posio | 58,9 |
C4-P4 | |
Kolari, Pelkosenniemi, Salla ja Savukoski sekä Kittilä ja Sodankylä, lukuun ottamatta P5:een kuuluvia osia | 58,9 |
C4-P5 | |
Enontekiö, Inari, Muonio ja Utsjoki sekä Kittilästä ja Sodankylästä vuodelta 2001 maksettavasta pohjoisesta tuesta annetun valtioneuvoston asetuksen (1255/2000, muut. 268/2001) liitteessä 1 tarkoitetut alueet | 134,6 |