Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

1233/2000

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Sosiaali- ja terveysministeriön asetus vaarallisiksi luokiteltujen kemikaalien määrätietojen toimittamisesta

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä
Ajantasaistettu säädös
1233/2000
Alkuperäinen julkaisu
Vihko 174/2000 (Julkaistu 29.12.2000)

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Sosiaali- ja terveysministeriön päätöksen mukaisesti säädetään 14 päivänä elokuuta 1989 annetun kemikaalilain (744/1989) 48 a §:n nojalla, sellaisena kuin se on laissa 1412/1992 ja 368/1998:

1 §Soveltamisala

Tätä päätöstä sovelletaan niihin vaaralliseksi luokiteltuihin kemikaaleihin, josta valmistajan tai maahantuojan on toimitettava tiedot rekisteröitäviksi vaaraa aiheuttavia kemikaaleja koskevien tietojen toimittamisesta annetun sosiaali- ja terveysministeriön päätöksen (377/1998) mukaisesti.

Tätä päätöstä ei sovelleta torjunta-ainelaissa (327/1969) tarkoitettuihin torjunta-aineisiin.

2 §Tietojen ilmoittaminen

Valmistajan tai maahantuojan on toimitettava sosiaali- ja terveydenhuollon tuotevalvontakeskukselle seuraavat tiedot:

1)

toiminnanharjoittajan nimi ja yhteystiedot;

2)

yhteyshenkilön nimi;

3)

kemikaalin nimi sekä kemikaalirekisterin tuoterekisterin rekisteröintinumero, jos sellainen on kemikaalille annettu;

4)

valmistajan osalta kemikaalin vuotuinen valmistusmäärä; ja

5)

maahantuojan osalta kemikaalin vuotuinen maahantuontimäärä.

Kemikaalin määrä ilmoitetaan seuraavan jaottelun mukaisesti:

1)

0,1―1 tonni

2)

1―10 tonnia

3)

10―100 tonnia

4)

100―500 tonnia

5)

500―1000 tonnia

6)

> 1000 tonnia; jolloin ilmoitus annetaan ± 20 %:n tarkkuudella.

3 §Tietojen ilmoittamisen ajankohta

Edellä 2 §:ssä tarkoitetut tiedot on toimitettava kultakin vuodelta seuraavan helmikuun loppuun mennessä. Ensimmäisen kerran tiedot on toimitettava vuodelta 2001. Sen jälkeen tiedot on toimitettava vain niiden muuttuessa.

Jos rekisteröidään uusi 1 §:ssä tarkoitettu kemikaali, tiedot on toimitettava rekisteröintiä seuraavan vuoden helmikuun loppuun mennessä.

4 §Voimaantulo

Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2001.

Helsingissä 18 päivänä joulukuuta 2000

Peruspalveluministeri Osmo SoininvaaraYlitarkastaja Matti Kajantie

Sivun alkuun