Sosiaali- ja terveysministeriön asetus vaarallisiksi luokiteltujen kemikaalien määrätietojen toimittamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Ajantasaistettu säädös
- 1233/2000
- Alkuperäinen julkaisu
- Vihko 174/2000 (Julkaistu 29.12.2000)
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Sosiaali- ja terveysministeriön päätöksen mukaisesti säädetään 14 päivänä elokuuta 1989 annetun kemikaalilain (744/1989) 48 a §:n nojalla, sellaisena kuin se on laissa 1412/1992 ja 368/1998:
1 §Soveltamisala
Tätä päätöstä sovelletaan niihin vaaralliseksi luokiteltuihin kemikaaleihin, josta valmistajan tai maahantuojan on toimitettava tiedot rekisteröitäviksi vaaraa aiheuttavia kemikaaleja koskevien tietojen toimittamisesta annetun sosiaali- ja terveysministeriön päätöksen (377/1998) mukaisesti.
Tätä päätöstä ei sovelleta torjunta-ainelaissa (327/1969) tarkoitettuihin torjunta-aineisiin.
2 §Tietojen ilmoittaminen
Valmistajan tai maahantuojan on toimitettava sosiaali- ja terveydenhuollon tuotevalvontakeskukselle seuraavat tiedot:
toiminnanharjoittajan nimi ja yhteystiedot;
yhteyshenkilön nimi;
kemikaalin nimi sekä kemikaalirekisterin tuoterekisterin rekisteröintinumero, jos sellainen on kemikaalille annettu;
valmistajan osalta kemikaalin vuotuinen valmistusmäärä; ja
maahantuojan osalta kemikaalin vuotuinen maahantuontimäärä.
Kemikaalin määrä ilmoitetaan seuraavan jaottelun mukaisesti:
0,1―1 tonni
1―10 tonnia
10―100 tonnia
100―500 tonnia
500―1000 tonnia
> 1000 tonnia; jolloin ilmoitus annetaan ± 20 %:n tarkkuudella.
3 §Tietojen ilmoittamisen ajankohta
Edellä 2 §:ssä tarkoitetut tiedot on toimitettava kultakin vuodelta seuraavan helmikuun loppuun mennessä. Ensimmäisen kerran tiedot on toimitettava vuodelta 2001. Sen jälkeen tiedot on toimitettava vain niiden muuttuessa.
Jos rekisteröidään uusi 1 §:ssä tarkoitettu kemikaali, tiedot on toimitettava rekisteröintiä seuraavan vuoden helmikuun loppuun mennessä.
4 §Voimaantulo
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2001.
Helsingissä 18 päivänä joulukuuta 2000
Peruspalveluministeri Osmo SoininvaaraYlitarkastaja Matti Kajantie