Liikenneministeriön päätös postilaitoksen toimitusehtojen yleisistä perusteista annetun päätöksen muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Päätös
- Antopäivä
- Alkuperäinen julkaisu
- Vihko 12/1999 (Julkaistu 9.2.1999)
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Liikenneministeriö on
lisännyt postilaitoksen toimitusehtojen yleisistä perusteista 22 päivänä joulukuuta 1993 annetun liikenneministeriön päätöksen ( 1388/1993 ) 2 §:ään uuden 4 ja 5 momentin ja 7 §:ään uuden 2 ja 3 momentin seuraavasti:
2 §
Toimitusehdoista tulee käydä ilmi ne keinot, jotka ovat postilaitoksen asiakkaan käytettävissä tapauksissa, joissa lähetys on kadonnut, varastettu, vahingoittunut tai palvelujen laatustandardeja ei ole noudatettu.
Näiden keinojen tulee olla selkeitä, yksinkertaisia ja kustannuksiltaan kohtuullisia.
7 §
Riitaisuudet tulee ratkaista oikeudenmukaisesti ja joutuisasti.
Toimitusehdoista tulee käydä ilmi postilaitoksen asiakkaan mahdollisuus antaa toimivaltaisen viranomaisen käsiteltäväksi tapaukset, joissa kuluttaja ja yleispalvelun tarjoaja eivät ole saavuttaneet yhteisymmärrystä.
Tämä päätös tulee voimaan 10 päivänä helmikuuta 1999.
Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivi 97/67/EY; EYVL N:o L 15, 21.1.1998, s. 14
Helsingissä 4 päivänä helmikuuta 1999
Osastopäällikkö Vesa PalonenHallitusneuvos Liisa Ero