Laki julkisesti tuettujen vienti- ja alusluottojen korontasausyhtiöstä annetun lain muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Laki
- Antopäivä
- Alkuperäinen julkaisu
- Vihko 130/1999 (Julkaistu 3.12.1999)
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Eduskunnan päätöksen mukaisesti
kumotaan julkisesti tuettujen vienti- ja alusluottojen korontasausyhtiöstä 20 päivänä joulukuuta 1996 annetun lain ( 1136/1996 ) 5 §, sellaisena kuin se on laissa 1120/1997, sekä
muutetaan 2 §:n 2 momentti ja 7 § seuraavasti:
2 §Hallinto
Yhtiöllä tarkoitetaan tässä laissa julkisesti tuettujen vienti- ja alusluottojen korontasaustoimintaa varten perustettua yhtiötä tai tämän yhtiön toimintaa jatkavaa asetuksella tarkemmin säädettyä valtion erityisrahoitusyhtiötä.
7 §Tarkemmat säännökset
Tarkempia säännöksiä tämän lain täytäntöönpanosta annetaan tarvittaessa asetuksella.
Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2000.
Ennen tämän lain voimaantuloa tehtyihin korontasaussopimuksiin sovelletaan tämän lain voimaan tullessa voimassa olleita säännöksiä.
TaVM 8/1999
EV 41/1999
Helsingissä 26 päivänä marraskuuta 1999
Tasavallan Presidentti MARTTI AHTISAARIKauppa- ja teollisuusministeri Erkki Tuomioja