Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

392/1998

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Asetus ajokorttiasetuksen 5 §:n 3 momentin muuttamisesta

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä
Alkuperäinen julkaisu
Vihko 55/1998 (Julkaistu 10.6.1998)

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Liikenneministerin esittelystä

muutetaan 7 päivänä syyskuuta 1990 annetun ajokorttiasetuksen ( 845/1990 ) 5 §:n 3 momentti, sellaisena kuin se on asetuksessa 2/1996, seuraavasti:

5 §Ajokorttiluokat


Tieliikenteeseen tarkoitettua kolmipyöräistä moottorikäyttöistä ajoneuvoa, jonka moottorina on yli 50 cm 3 :n polttomoottori tai jonka suurin rakenteellinen nopeus käyttövoimasta riippumatta on suurempi kuin 45 km/h, jonka pyörät on järjestetty symmetrisesti pituussuuntaisen keskiakselin suhteen sekä jonka rekisteriin merkitty kuormittamaton massa on enintään 550 kg, sähköajoneuvossa akkujen massaa lukuun ottamatta, saa Suomessa kuljettaa myös henkilö, jolla on A- tai A1-luokan ajo-oikeus.


Tämä asetus tulee voimaan 15 päivänä kesäkuuta 1998.

Neuvoston direktiivi 97/26/EY; EYVL N:o L 150, 7.6.1997, s. 41

Helsingissä 5 päivänä kesäkuuta 1998

Tasavallan Presidentti MARTTI AHTISAARILiikenneministeri Matti Aura

Sivun alkuun