Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

289/1996

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Valtioneuvoston päätös käräjäoikeuksien tuomiopiireistä annetun valtioneuvoston päätöksen 2 §:n muuttamisesta

Säädöksen tyyppi
Päätös
Antopäivä

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Valtioneuvosto on päättänyt

kumota käräjäoikeuksien tuomiopiireistä 19 päivänä joulukuuta 1991 annetun valtioneuvoston päätöksen ( 1623/91 ) 2 §:n Saarijärven käräjäoikeutta koskevan kohdan sekä

muuttaa Jyväskylän käräjäoikeutta ja Äänekosken käräjäoikeutta koskevat kohdat seuraavasti:

2 §


Jyväskylän käräjäoikeus:

Joutsa, Jyväskylä, Jyväskylän maalaiskunta, Keuruu, Laukaa, Leivonmäki, Luhanka, Multia, Petäjävesi, Toivakka ja Uurainen.


Äänekosken käräjäoikeus:

Kannonkoski, Karstula, Kinnula, Kivijärvi, Konnevesi, Kyyjärvi, Pihtipudas, Pylkönmäki, Saarijärvi, Sumiainen, Suolahti, Viitasaari ja Äänekoski.



Tämä päätös tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 1997.

Helsingissä 25 päivänä huhtikuuta 1996

Oikeusministeri Kari HäkämiesVanhempi hallitussihteeriChrister Lundström

Sivun alkuun