Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

1614/1995

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Sosiaali- ja terveysministeriön päätös lääkekorvauslautakunnan maksullisista suoritteista

Säädöksen tyyppi
Päätös
Antopäivä
Ajantasaistettu säädös
1614/1995

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Sosiaali- ja terveysministeriö on 21 päivänä helmikuuta 1992 annetun valtion maksuperustelain (150/92) 8 §:n nojalla päättänyt:

1  §Maksulliset julkisoikeudelliset suoritteet

Valtion maksuperustelain 6 §:ssä tarkoitettuja julkisoikeudellisia suoritteita ovat sairausvakuutuslain (364/63) 5 a §:ssä tarkoitettujen lääkkeiden korvausperusteeksi hyväksyttävän kohtuullisen tukkuhinnan vahvistamista ja vahvistetun hinnan korottamista koskevan hakemuksen käsittely ja muut suoritteet, joista hakijalta peritään seuraavat kiinteät maksut:

1) uusi vaikuttava aine, uusi lääkeaineyhdistelmä, uusi lääkemuoto uudessa indikaatiossa, bioteknologisesti valmistettu lääke

10 000,―

2) uusi vahvuus, uusi lääkemuoto, rinnakkaisvalmiste, lääkevalmiste rinnakkaistuonnissa, määräaikaisen päätöksen uusintahakemus, allergeenivalmiste, radiofarmaseuttinen valmiste, rokote

5 000,―

3) kliininen ravintovalmiste, perusvoide

3 000,―

4) korvausjärjestelmän piiriin hyväksytyn valmisteen uusi pakkauskoko hakemukselta

1 200,―

5) vahvistetun hinnan korotushakemus hakemuksen ensimmäiseltä valmisteelta

1 200,―

6) 5-kohdassa tarkoitetun hake-muksen kultakin seuraavalta valmisteelta

300,―

7) lääkelain 21 §:n 4 momentissa tarkoitettu, erityisluvalla toimitettava lääkevalmiste, kun kysymyksessä on

a) valmistajan tai maahantuojan uusi hakemus

300,―

b) edellä mainitun hakijan määräaikaisen luvan uusintahakemus

100,―

c) potilaskohtainen hakemus

70,―

8) ilmoitus myyntiluvan haltijanmuutoksesta

500,―

2  §Maksulliset liiketaloudelliset suoritteet

Sellaiset lausunnot ja palvelut, jotka eivät välittömästi liittyy hinnanvahvistushakemuksen käsittelyyn tai kuulemismenettelyyn, lääkekorvauslautakunta hinnoittelee liiketaloudellisin perustein.

3  §Vapautus maksusta

Jos valmisteen myynti on vähäistä tai sen voidaan arvioida muodostuvan vähäiseksi, maksua ei erityisestä sairaanhoidollisesta syystä peritä.

4  §Voimaantulo

Tämä päätös tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 1996.

Helsingissä 19 päivänä joulukuuta 1995

Sosiaali- ja terveysministeri Sinikka MönkäreVanhempi hallitussihteriAnja Kairisalo

Sivun alkuun