Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

1180/1995

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Asetus huoltovarmuuskeskuksesta annetun asetuksen muuttamisesta

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä
Alkuperäinen julkaisu
Vihko 123/1995 (Julkaistu -)

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Kauppa- ja teollisuusministerin esittelystä

muutetaan 18 päivänä joulukuuta 1992 huoltovarmuuskeskuksesta annetun asetuksen ( 1391/92 ) 1 §:n 1 momentin 4 kohta, 4 §, 5 §, 14 § ja 17 § seuraavasti:

1  §

Huoltovarmuuskeskuksen tehtävänä on lisäksi, mitä huoltovarmuuden turvaamisesta annetussa laissa (1390/92) säädetään, toimialallaan:


4)

hoitaa tuontipolttoaineiden velvoitevarastointiin liittyvät hallintotehtävät ja valvoa lainsäädännön noudattamista.


4  §

Valtioneuvosto määrää johtokunnan jäsenet kolmeksi vuodeksi kerrallaan.

Jäsenistä kolmen tulee edustaa kauppa- ja teollisuusministeriötä, yhden ulkoasiainministeriöstä, yhden valtiovarainministeriötä, yhden maa- ja metsätalousministeriötä, yhden puolustushallintoa sekä kahden elinkeinoelämää. Elinkeinoelämän edustajat asetetaan puolustustaloudellisen suunnittelukunnan esityksestä. Lisäksi johtokuntaan kuuluu Huoltovarmuuskeskuksen ylijohtaja.

Jokaiselle jäsenelle määrätään henkilökohtainen varajäsen.

Valtioneuvosto määrää johtokunnan varsinaisista jäsenistä puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan.

5  §

Edellä 3 §:n 3 kohdassa tarkoitettuja asioita käsitellessään johtokunta voi toimia supistetussa kokoonpanossa, johon kuuluvat johtokunnan puheenjohtaja, varapuheenjohtaja, Huoltovarmuuskeskuksen ylijohtaja ja kolme valtioneuvoston määräämää muuta johtokunnan jäsentä.

14  §

Kauppa- ja teollisuusministeriö asettaa kalenterivuodeksi Huoltovarmuuskeskuksen hallintoa, taloutta ja tilejä tarkastamaan vähintään kaksi tilintarkastajaa, joista vähintään yhden on oltava Keskuskauppakamarin hyväksymä tai julkishallinnon ja -talouden tilintarkastaja. Vähintään yhden tulee olla valtiontalouden tarkastusviraston määräämä tilintarkastaja.

17  §

Huoltovarmuuskeskuksen rahaliikenteestä ja tilinpidosta määrätään tarkemmin johtokunnan vahvistamassa taloussäännössä.


Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä marraskuuta 1995.

Annettu Helsingissä 13 päivänä lokakuuta 1995

Helsingissä 13 päivänä lokakuuta 1995.

Tasavallan Presidentti MARTTI AHTISAARIKauppa- ja teollisuusministeriAntti Kalliomäki

Sivun alkuun