Asetus ajokorttiasetuksen muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Liikenneministerin esittelystä
muutetaan 7 päivänä syyskuuta 1990 annetun ajokorttiasetuksen ( 845/90 ) 10 § ja 12 §:n 2 momentti, näistä 12 §:n 2 momentti sellaisena kuin se on 13 päivänä syyskuuta 1991 annetussa asetuksessa (1193/91), seuraavasti:
10 §Ikävaatimukset
Ajokortin saamisen edellytyksenä on, että:
A-luokan ajoneuvon ajokorttiluvan saanut on täyttänyt 16 vuotta;
B- tai C-luokan ajoneuvon ajokorttiluvan saanut on täyttänyt 18 vuotta;
CE-luokan ajoneuvoyhdistelmän ajokorttiluvan saanut on täyttänyt 21 vuotta tai, jos hän on suorittanut vastaavan tutkinnon puolustusvoimissa, 19 vuotta;
D-luokan ajoneuvon taikka DE-luokan ajoneuvoyhdistelmän ajokorttiluvan saanut on täyttänyt 21 vuotta; ja
T-luokan ajoneuvon ajokorttiluvan saanut on täyttänyt 15 vuotta.
12 §Ajokortin luovuttamisen edellytykset
Lyhytaikaista ajokorttia seuraava ja sitä luokaltaan vastaava auton ajokortti luovutetaan 1 momentista poiketen, kun hakija esittää enintään kuusi kuukautta aikaisemmin annetun 24 §:ssä tarkoitetun todistuksen jatko-opetuksen saamisesta tai enintään kuusi kuukautta aikaisemmin annetun todistuksen siitä, että hän on saanut jatko-opetuksen puolustusvoimien kuljettajaopetuksen yhteydessä, ja ajokorttilupaa haetaan viimeistään kuuden kuukauden kuluessa lyhytaikaisen ajo-oikeuden päättymisestä.
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä lokakuuta 1993.
Helsingissä 12 päivänä heinäkuuta 1993
Tasavallan Presidentti MAUNO KOIVISTOLiikenneministeri Ole Norrback