Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

274/1992

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Asetus yhdyskuntapalvelun kokeilemisesta annetun asetuksen 2 §:n muuttamisesta

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Oikeusministerin esittelystä

muutetaan yhdyskuntapalvelun kokeilemisesta 28 päivänä joulukuuta 1990 annetun asetuksen ( 1259/90 ) 2 §:n 1 momentti seuraavasti:

2 §

Virallisen syyttäjän on päätettyään nostaa syytteen sellaisesta rikoksesta, josta voidaan tuomita yhdyskuntapalvelua, hankittava yhdyskuntapalvelun toimeenpanosta vastaavalta Kriminaalihuoltoyhdistyksen aluetoimistolta selvitys rikoksesta epäillyn soveltuvuudesta yhdyskuntapalveluun. Selvitystä ei kuitenkaan tarvitse hankkia, jos odotettavissa olevan rangaistuksen laji ja pituus sekä muut seikat huomioon ottaen on ilmeisen epätodennäköistä, että tämän rangaistuksen sijasta tuomitaan yhdyskuntapalvelua.



Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä huhtikuuta 1992.

Helsingissä 27 päivänä maaliskuuta 1992

Tasavallan Presidentti Mauno Koivisto Oikeusministeri Hannele Pokka

Sivun alkuun