Asetus peltoalan perusteella suoritettavasta vientikustannusmaksusta annetun lain täytäntöönpanosta Ahvenanmaalla
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Ajantasaistettu säädös
- 913/1991
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Maa- ja metsätalousministerin esittelystä säädetään peltoalan perusteella suoritettavasta vientikustannusmaksusta 28 päivänä joulukuuta 1990 annetun lain (1314/90) 23 §:n nojalla:
1 §
Ahvenanmaan maakunnassa suorittaa peltoalan perusteella suoritettavasta vientikustannusmaksusta annetussa laissa (1314/90) maaseutupiirille kuuluvat tehtävät lääninhallitus ja maatalouslautakunnalle kuuluvat tehtävät kunnanhallitus tai sanotun lautakunnan tehtäviä hoitamaan asetettu lautakunta.
2 §
Tämä asetus tulee voimaan 19 päivänä kesäkuuta 1991.
Helsingissä 14 päivänä kesäkuuta 1991
Tasavallan Presidentti Mauno KoivistoMaa- ja metsätalousministeri Martti Pura