Asetus polymeerikemian apulaisprofessorin viran perustamisesta Helsingin yliopistoon
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Ajantasaistettu säädös
- 643/1990
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Helsingin yliopiston kanslerin esityksestä ja opetusministerin esittelystä säädetään 24 päivänä lokakuuta 1986 annetun valtion virkamieslain (755/86) 6§:n 1 momentin nojalla:
1 §
Kemian Keskusliiton ja Suomen Muoviteollisuusliiton eräiden jäsenyritysten lahjoitettua valtiolle apulaisprofessorin virkaa varten 1 päivästä elokuuta 1990 31 päivään heinäkuuta 1995 tarvittavat varat ja eduskunnan myönnettyä tarkoitukseen varat perustetaan Helsingin yliopistoon 1 päivästä elokuuta 1990 lukien palkkausluokkaan A 25 kuuluva polymeerikemian apulaisprofessorin virka. Viran opetusalana on synteettisten polymeerien valmistus ja analytiikka.
2 §
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä elokuuta 1990.
Ennen asetuksen voimaantuloa voidaan ryhtyä tarpeellisiin toimenpiteisiin apulaisprofessorin viran täyttämiseksi.
Helsingissä 16 päivänä heinäkuuta 1990
Tasavallan Presidentti Mauno KoivistoMinisteri Tarja Halonen