Valtioneuvoston päätös yrityspalveluyrityksien siirtymistuesta
- Säädöksen tyyppi
- Päätös
- Antopäivä
- Ajantasaistettu säädös
- 126/1989
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtioneuvosto on kauppa- ja teollisuusministeriön esittelystä päättänyt:
1 §
Kauppa- ja teollisuusministeriön alainen teollisuuspiirin piiritoimisto voi valtion tulo- ja menoarviossa tarkoitukseen kunakin vuonna osoitetusta määrärahasta myöntää avustuksia pääkaupunkiseudulla toimivalle yritykselle, joka tuottaa yritystoiminnalle tarpeellisia palveluja ( yrityspalveluyritys ) ja joka siirtää toimintaansa Helsingin työssäkäyntialueen ulkopuolelle.
2 §
Avustusta voidaan myöntää pääkaupunkiseudulla toimivalle yrityspalveluyritykselle, joka siirtää toimintansa tai perustaa uuden toimipaikan tai tytäryrityksen Helsingin työssäkäyntialueen ulkopuolelle.
Tässä päätöksessä tarkoitetaan pääkaupunkiseudulla aluetta, johon kuuluvat Helsinki, Espoo, Vantaa ja Kauniainen. Helsingin työssäkäyntialueella tarkoitetaan aluetta, johon pääkaupunkiseudun lisäksi kuuluvat Hyvinkää, Järvenpää, Kerava, Kirkkonummi, Nurmijärvi, Sipoo, Tuusula ja Vihti.
3 §
Avustuksen myöntämisen edellytyksenä on, että avustettavalla hankkeella voidaan parantaa sijoittumisalueella yritystoiminnalle tarpeellisten palvelujen tasoa taikka edistää työpaikkojen sijoittumista Helsingin työssäkäyntialueen ulkopuolelle.
Avustuksen saajalla tulee olla tuettavaa toimintaa varten varattu toimitila, jossa työskentelyn tulee pääosin tapahtua.
4 §
Avustusta myönnetään enintään 50 prosenttia yrityspalveluryrityksen toiminnan kannalta keskeisten henkilöiden ennakonpidätyksen alaisista palkoista ja välillisistä työvoimakustannuksista. Välillisten työvoimakustannusten määränä pidetään 25 prosenttia mainituista palkoista. Avustusta maksetaan toiminnan alkamista seuraavilta enintään 24 ensimmäiseltä toimintakuukaudelta.
5 §
Avustushakemus jätetään teollisuuspiirin piiri- tai paikallistoimistoon. Avustuksen myöntämisestä ja maksamisesta päättää se teollisuuspiiri, jonka alueelta 3§:n 2 momentissa tarkoitettu toimitila varataan.
Avustusta on haettava ennen tuettavan toiminnan aloittamista.
6 §
Hakemuksesta on käytävä ilmi tiedot hakijasta sekä hankkeen piiriin tulevien henkilöiden määrästä ja palkkakustannuksista sekä varattavasta toimitilasta. Lisäksi hakemuksesta on käytävä ilmi, onko hankkeeseen saatu tai haettu muuta julkista tukea.
Hakija on velvoitettava antamaan tarvittaessa teollisuuspiirille selvitys muistakin avustuksen myöntämisen ja maksamisen kannalta tarpeellisista seikoista.
Teollisuuspiirille tai sen valtuuttamalle on varattava oikeus saada niiden pyytämät tiedot avustuksen maksamisen edellytyksistä ja käytöstä. Hakija on myös velvoitettava antamaan avustuksen käytön valvomiseksi tarpeelliset tili- ja seurantatiedot ja muu aineisto sekä varaamaan tarvittaessa tilaisuus tarkastaa hakijan varainkäyttöä avustuksen käytön ja avustusehtojen täyttämisen selvittämiseksi.
7 §
Avustus maksetaan jälkikäteen hakemuksesta yhdeltä tai kahdelta toiminnan alkamista seuraavalta 12 täyden kalenterikuukauden mittaiselta ajanjaksolta hyväksyttävän selvityksen perusteella.
8 §
Teollisuuspiirin on määrättävä avustus joko kokonaan tai osaksi maksettavaksi takaisin, jos avustuksen saaja on:
antanut avustusta tai sen maksamista hakiessaan olennaisessa kohdassa väärän tai erehdyttävän tiedon;
salannut avustuksen myöntämiseen tai maksamiseen olennaisesti vaikuttavia seikkoja; taikka
kieltäytynyt antamasta avustuksen maksamista ja valvontaa varten tarvittavia tietoja, asiakirjoja tai muuta aineistoa taikka avustamasta tarpeellisessa määrin tarkastuksen suorittamisessa.
Takaisin maksettavalle avustuserälle on maksettava avustuksen maksamispäivästä lukien sen suorittamispäivään asti vuotuista korkoa 16 prosenttia.
Teollisuuspiirin on määrättävä avustuksen saaja palauttamaan välittömästi valtiolle liikaa tai muuten perusteettomasti maksettu avustus. Eräpäivän jälkeen maksamattomalle määrälle on määrättävä 16 prosentin vuotuinen viivästyskorko.
9 §
Teollisuuspiirin on avustuksen myöntämispäätökseen sisällytettävä tämän päätöksen 3§:n, 6§:n 2 ja 3 momentin, 8§:n, 9§:n 2 momentin ja 10§:n säännöksiä vastaavat ehdot.
Teollisuuspiiri voi liittää myöntämäänsä ja maksamaansa avustukseen myös muita kuin 1 momentissa tarkoitettuja ehtoja, jotka ovat tarpeen hankkeen tavoitteiden saavuttamiseksi tai avustuksen valvomiseksi taikka ovat muutoin perusteltuja avustuksen myöntämisen, maksamisen tai mahdollisen takaisinperimisen kannalta.
10 §
Avustusta koskevaan teollisuuspiirin päätökseen saa hakea muutosta kauppa- ja teollisuusministeriöltä siinä järjestyksessä kuin muutoksenhausta hallintoasioissa annetussa laissa (154/50) on säädetty.
11 §
Tämä päätös tulee voimaan 15 päivänä helmikuuta 1989.
Helsingissä 9 päivänä helmikuuta 1989
Kauppa- ja teollisuusministeri Ilkka SuominenYlitarkastaja Liisa Mieskylä