Asetus oikeusministeriön hallinnonalan eräiden virkojen perustamisesta ja lakkauttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Ajantasaistettu säädös
- 525/1988
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Oikeusministerin esittelystä säädetään 24 päivänä lokakuuta 1986 annetun valtion virkamieslain (755/86) 6§:n 1 momentin ja 10§:n 1 momentin nojalla:
1 §
Eduskunnan myönnettyä tarkoitukseen tarvittavat varat perustetaan ja lakkautetaan jäljempänä mainitut peruspalkkaiset ja sopimuspalkkaiset virat.
2 §Oikeusministeriö
Oikeushallinto-osasto
Perustetaan 1 päivästä syyskuuta 1988:
3 §Ulosottovirastot
Helsingin ulosottovirasto
Lakkautetaan 1 päivästä syyskuuta 1988:
4 §Vankeinhoitolaitos
Vankeinhoitolaitoksen yhteiset
Perustetaan 1 päivästä lokakuuta 1988:
5 §Tietosuoja
Perustetaan 1 päivästä heinäkuuta 1988:
yksi A 18 palkkausluokkaan kuuluva apulaistarkastajan virka.
Lakkautetaan 1 päivästä heinäkuuta 1988:
yksi A 16 palkkausluokkaan kuuluva osastosihteerin virka.
6 §
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä heinäkuuta 1988.
Toimenpiteisiin tällä asetuksella perustetun viran täyttämiseksi saadaan ryhtyä jo ennen sitä ajankohtaa, josta lukien virka on perustettu.
7 §
Tämän asetuksen 4 ja 5§:ssä perustetut virat voidaan ensimmäisellä kerralla täyttää niitä haettavaksi julistamatta.
Edellä 4§:ssä perustetut virat voidaan ensimmäisellä kerralla täyttää sen estämättä, mitä viran kelpoisuusvaatimuksista on säädetty.
Helsingissä 17 päivänä kesäkuuta 1988
Tasavallan Presidentti Mauno KoivistoOikeusministeri Matti Louekoski