Tasavallan presidentin asetus Namibian tasavallan kanssa sijoitusten edistämisestä ja suojaamisesta tehdyn sopimuksen voimaansaattamisesta ja sopimuksen lainsäädännön alaan kuuluvien määräysten voimaansaattamisesta annetun lain voimaantulosta
Ajantasainen- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Hallinnonala
- Ulkoministeriö
- Antopäivä
- Voimaantulo
- Huomautus
- SopS 42/2005
- ELI-tunnus
- http://data.finlex.fi/eli/sd/2005/307/ajantasa/2005-05-13/fin
- Suomen säädöskokoelman alkuperäinen säädös
- SDK 307/2005
Tasavallan presidentin päätöksen mukaisesti, joka on tehty ulkomaankauppa- ja kehitysministerin esittelystä, säädetään:
1 §
Helsingissä 31 päivänä lokakuuta 2002 Suomen tasavallan hallituksen ja Namibian tasavallan hallituksen välillä sijoitusten edistämisestä ja suojaamisesta tehty sopimus, jonka eduskunta on hyväksynyt 21 päivänä tammikuuta 2003 ja jonka tasavallan presidentti on hyväksynyt 7 päivänä maaliskuuta 2003 ja jonka hyväksymistä koskevat nootit on vaihdettu 21 päivänä huhtikuuta 2005, tulee voimaan 21 päivänä toukokuuta 2005 niin kuin siitä on sovittu.
2 §
Namibian tasavallan kanssa tehdyn sijoitusten edistämistä ja suojaamista koskevan sopimuksen lainsäädännön alaan kuuluvien määräysten voimaansaattamisesta 7 päivänä maaliskuuta 2003 annettu laki (195/2003) tulee voimaan 21 päivänä toukokuuta 2005.
3 §
Sopimuksen muut kuin lainsäädännön alaan kuuluvat määräykset ovat asetuksena voimassa.
4 §
Tämä asetus tulee voimaan 21 päivänä toukokuuta 2005.