Go to front page
Precedents

17.11.2023

Precedents

The Supreme Court publishes the full texts of its rulings on its website. The Supreme Court yearbooks include the title or description of the ruling in the table of contents for 1926–1979 and the full text from 1980 onwards

HD:2023:87

Keywords
Varumärke - Konsumtion av varumärke
Year of case
2023
Date of Issue
Register number
S2019/620
Archival record
1691
ECLI identifier
ECLI:FI:KKO:2023:87

A hade på marknaden i Finland släppt ut påfyllningsbara koldioxidflaskor som var avsedda för kolsyreapparater för drycker. A:s varumärke hade ingraverats på flaskorna och de var försedda med A:s etikett. A:s ensamrätt till varumärkena hade beträffande de ifrågavarande flaskorna konsumerats när de släpptes ut på marknaden.

Efter att ha fått tomma koldioxidflaskor, som A släppt ut på marknaden och konsumenterna returnerat, hade B Ab avlägsnat A:s etikett och ersatt den genom att använda två egna etiketter försedda med olika märkningar så att A:s ingraverade varumärke förblev synligt på flaskan. Därefter hade B Ab fyllt flaskorna på nytt med koldioxid samt sålt dem.

Frågan om A, som innehade nationellt varumärke och EU-varumärke, hade skälig grund och anledning att motsätta sig B Ab:s förfarande bedömdes på basis av huruvida de koldioxidflaskor som B Ab sålde kunde ge konsumenterna det felaktiga intrycket att det fanns ett ekonomiskt band mellan B Ab och A. Högsta domstolen ansåg av de skäl som framgår av avgörandet att B Ab när det gällde de koldioxidflaskor som bolaget hade försett med den ena av etiketterna hade gjort intrång i A:s nationella varumärke och EU-varumärke.

VarumärkesL 9 § 2 mom

Varumärkesdirektivet (EU) 2015/2436 art. 15.2

Europeiska unionens varumärkesförordning (EU) 2017/1001 art. 15.2

Top of page