Go to front page
Precedents

5.5.1982

Precedents

The Supreme Court publishes the full texts of its rulings on its website. The Supreme Court yearbooks include the title or description of the ruling in the table of contents for 1926–1979 and the full text from 1980 onwards

KKO:1982-II-54

Keywords
Konkurssi, Konkurssin edellytykset, Perinnöstä luopuminen, Perinnöstä luopuminen perittävän kuoleman jälkeen
Year of case
1982
Date of Issue
Register number
S81/1192
Archival record
4
Date of presentation

Ään

Vrt. KKO:1990:179

Luopumalla perinnöstä ei velallinen, vaikka hän samalla oli ilmoittanut luopumisen tapahtuvan lakimääräisen sijaisperillisen hyväksi, ollut konkurssisäännön 6 §:n 1 mom:n b kohdassa tarkoitetuin tavoin velkojainsa vahingoksi hukannut varojansa..

II-jaosto

ASIAN KÄSITTELY ALEMMISSA OIKEUKSISSA

Hämeen lääninverovirasto oli Tammelan KO:lle 26.3.1981 antamassaan hakemuksessa kertonut, että A oli hukannut omaisuuttaan velkojiensa vahingoksi ilmoittamalla 25.11.1980 allekirjoittamassaan asiakirjassa luopuvansa pesäosuudestaan 19.11.1980 kuolleen tyttärensä C:n kuolinpesässä tämän sisaren D:n hyväksi ryhtymättä lainkaan C:n kuolinpesään. A:lle oli maksuunpantu 1.5.1981 maksettavaksi erääntyvää jälkiveroa vuosilta 1976 - 1978 yhteensä 192 008 markkaa 57 penniä. Sen vuoksi ja kun A:lla ei ollut todettu olleen omaisuutta, lääninverovirasto oli vaatinut, että A:n omaisuus määrättäisiin konkurssisäännön 6 §:n 1 momentin b kohdan nojalla luovutettavaksi konkurssiin.

A:n vastustettua hakemusta KO oli 15.4.1981 toimitetussa velallisen kuulustelussa julistamassaan päätöksessä lausunut selvitetyksi, että lääninverovirastolla oli A:lta selvä ja riidaton saaminen. Saamisen erääntymättömyys ei vaikuttanut asiaan. Kun A oli lääninveroviraston vahingoksi hukannut omaisuuttaan ilmoittamalla 25.11.1980 perintökaaren 17 luvun 3 §:ssä säädetyssä järjestyksessä luopuvansa, kuolinpesään ryhtymästä, 19.11.1980 kuolleen tyttärensä C:n jälkeen tulevasta omaisuudesta tämän sisaren D:n hyväksi ja kun A ei ollut väittänytkään, että hänellä olisi ollut muuta ulosottokelpoista omaisuutta, KO oli konkurssissäännön 6 §:n nojalla määrännyt, että A:n omaisuus oli luovutettava konkurssiin.

Turun HO, jonka tutkittavaksi A oli saattanut asian, p. 16.10.1981 oli jättänyt sen KO:n päätöksen varaan.

Pyytäen valituslupaa A haki muutosta HO:n päätökseen vaatien, että lääninveroviraston konkurssihakemus hylättäisiin. Lupa myönnettiin ja lääninverovirasto antoi siltä hakemuksen johdosta pyydetyn vastauksen.

KKO p. tutki asian ja totesi, että A oli yhdessä miehensä B:n kanssa 25.11.1980 allekirjoittamassaan asiakirjassa ilmoittanut seuraava: "Perintökaaren 17 luvun 3 §:ssä säädetyssä tarkoituksessa ilmoitamme luopuvamme pesäosuuksistamme kuolinpesään ryhtymättä marraskuun 19. päivänä 1980 kuolleen alaikäisen tyttäremme C:n jälkeen hänen sisarensa D:n (syntynyt 8.12.1970) hyväksi." Määräys edunsaajasta oli vailla merkitystä, sillä D olisi toissijaisen perillisenä myös ilman sitä A:n sijasta perinyt C:n. Näin ollen A ei ollut tuolla määräyksellä kohdaltaan ryhtynyt perintöön eikä vastaanottanut sitä. Luopumalla kysymyksessä olevalla asiakirjalla perintöoikeudestaan A ei ollut konkurssisäännön 6 §:n 1 momentin b kohdassa edellytetyin tavoin velkojainsa vahingoksi luovutustoimin tai muulla sellaiseen verrattavalla menettelyllä hukannut varojansa. Sen vuoksi KKO, kumoten HO:n ja KO:n päätökset, hylkäsi lääninveroviraston konkurssihakemuksen.

Eri mieltä olevien jäsenten lausunnot

Oikeusneuvos Nybergh: C:n kuoleman johdosta A on tullut hänen kuolinpesänsä osakkaaksi. A:lle kuulunut pesäosuus on ulosottolain 4 luvun 11 §:n mukaan ollut ulosottokelpoista omaisuutta. Luopumalla pesäosuudestaan D:n hyväksi A on siten konkurssisäännön 6 §:n 1 momentin b kohdassa tarkoitetulla tavalla velkojainsa vahingoksi hukannut varojansa. Näillä perusteilla katson, ettei ole syytä HO:n päätöksen lopputuloksen muuttamiseen.

Oikeusneuvos Leivonen oli samaa mieltä kuin oikeusneuvos Nybergh.

Ratkaisuun osallistuneet: oikeusneuvos Mälkki sekä ylimääräiset oikeusneuvokset Surakka ja Roos

Top of page