Go to front page
Precedents

29.4.1982

Precedents

The Supreme Court publishes the full texts of its rulings on its website. The Supreme Court yearbooks include the title or description of the ruling in the table of contents for 1926–1979 and the full text from 1980 onwards

KKO:1982-II-49

Keywords
Valtuutus, Asemavaltuutus
Year of case
1982
Date of Issue
Register number
S80/1120
Archival record
813
Date of presentation

Hallimyymälän hoitajalla katsottiin olleen sellainen asema, että siihen oli liittynyt kelpoisuus myymälän omistajaa sitovin vaikutuksin ottaa myymälässä myytäväksi tavaraa tilitystä vastaan.

III-jaosto

ASIAN KÄSITTELY ALEMMISSA OIKEUKSISSA

A oli Urho B:lle 23.11.1977 tiedoksi toimituttamansa haasteen nojalla Helsingin RO:ssa kertonut, että hän oli saman vuoden alusta lähtien pitänyt Hakaniemen hallissa Helsingissä vaatealan hallimyymälää, jossa hän oli myynyt muun muassa naisten leninkejä. Samassa hallissa toiminimi X:n myymälässä toiminut Anna B oli pyytänyt A:ta luovuttamaan hänelle leninkejä myytäviksi siten, että Anna B:n tuli toimittaa myynnin jälkeen myyntihinta A:lle. Kun Anna B:n oma hallikaupanpito ei ollut ollut esteenä A oli luovuttanut kevään 1977 aikana tälle myyntiä varten leninkejään yhteensä 297 kappaletta. Anna B oli sitten tilittänyt hänelle yhteensä 990 markan määräiset osasuoritukset. A:n aloitteesta Anna B oli, kun jäljellä olevien vaatekappaleiden lukumäärä ei ilmeisestikään ollut vastannut A:n toimituksia eikä Anna B ollut kyennyt suorittamaan maksuja 3.10.1977 hyväksynyt A:n asettaman tuolloin tilittämättä ollutta määrää 35 836 markkaa vastanneen vekselin. Vekseli oli sittemmin maksun laiminlyömisen johdosta protestoitu. Myöhemmin A oli saanut tietää, että puheena olevan toiminimen omistaja olikin Anna B:n sijasta tämän aviomies Urho B. Koska A:lle ei ollut tehty tiliä hänen myyntiin luovuttamistaan leningeistä eikä suoritettu niistä maksua ja kun Anna B:n oli katsottava toimineen toiminimen X:n edustajana asemavaltuuden nojalla, A oli vaatinut Urho B:n velvoittamista suorittamaan hänelle tilittämättä jääneiden leninkien hinta 35 836 markkaa korkoineen.

Urho B:n vastustettua kannetta katsoen, että Anna B vastasi itse po. sitoumuksistaan, RO p. 26.4.1978 oli lausunut selvitetyksi, että Urho B oli ko. toiminimeä käyttäen harjoittanut Helsingin Hakanieman hallissa kangas- ja lyhyttavarain vähittäiskauppaa huolehtien itse liikkeen johdosta, tavaran sisänostosta, tavaralaskujen maksamisesta ja liikkeen kirjanpidosta hänen vaimonsa Anna B:n toimiessa liikkeessä myyjänä. Kevään 1977 aikana Anna B oli ottanut omavaltaisesti omaan lukuunsa myytäväksi liikkeen tiloissa A:n toimittamia leninkejä. Tämä myynti oli tapahtunut liikkeen varsinaisen toiminnan ulkopuolella, A:n tuomista leningeistä ei ollut laadittu lähetyslistoja eikä laskuja. Anna B oli tilittänyt leninkien hinnan A:lle sitä mukaa kuin leninkejä oli myyty. Anna B:n saamia myyntipalkkioita ei ollut viety liikkeen kassaan. A oli sittemmin esittänyt Urho B:lle A:n ja Anna B:n väliseen liikesuhteeseen pohjautuvat kanteessa mainitut vaatimuksensa.

Siihen nähden, että Anna B ottaessaan A:n leningit myytäväksi omaan lukuunsa po. toiminimen myyntipisteeseen oli ylittänyt toimivaltansa liikkeen myyjänä ja että A:n, huomioon ottaen erityisesti kyseisen myynnin hoitotavan, oli pitänyt tietää, ettei Urho B toiminimen X:n omistajana ollut vastuussa Anna B:n tuohon liikesuhteeseen perustuvista sitoumuksista, RO oli hylännyt kanteen.

A oli Helsingin HO:ssa hakenut muutosta RO:n päätökseen ja muutoksenhakemuksessaan toistanut RO:ssa esittämänsä kanteen alentaen kuitenkin korvausvaatimuksensa, koska po. myyntiin annettuja vaatteita oli hänelle RO:n päätöksen julkistamisen jälkeen 16.5.1978 luovutettu takaisin 2 523 markan arvosta, vielä tilittämättömiä vaatteita vastaaviin 33 313 markkaan.

HO t. 25.6.1980 oli jättänyt asian RO:n päätöksen varaan.

Pyytäen valituslupaa A haki muutosta HO:n tuomioon. Lupa myönnettiin ja Urho B antoi häneltä hakemuksen johdosta pyydetyn vastauksen.

KKO t. tutki jutun ja totesi, että Anna B oli hoitanut miehensä Urho B:n omistaman ko. toiminimen Helsingissä Hakaniemen hallissa olevaa myymälää. A oli tammikuun alusta 1977 pitänyt samassa hallissa vaatemyymälää. A oli sanotun vuoden alkupuolella antanut Anna B:lle myyntipalkkiota vastaan myytäväksi erilaista vaatetavaraa. Tässä tarkoituksessa luovutetun tavaran arvoksi A oli RO:lle jätetyssä luettelossa ilmoittanut 36 785 markkaa. Anna B oli allekirjoittanut 16.3.1977 päivätyn velkakirjaksi otsikoidun asiakirjan, jonka mukaan toiminimen velka A:lle oli 36 825 markkaa. Toiminimen puolesta Anna B oli 3.10.1977 hyväksynyt A:n asettaman 35 836 markan määräisen vekselin. A oli myöntänyt Anna B:n maksaneen hänelle 1.4. -3.10.1977 tavaroista 990 markkaa.

KKO katsoi, että myymälän hoitajana Anna B:llä oli ollut sellainen asema, että hän oli voinut päämiestään, po. toiminimen haltijaa Urho B:tä sitovin vaikutuksin ottaa toiminimen hallimyymälässä myytäväksi tavaraa A:lta. Näin tehdessään sekä merkitessään mainittuihin velkakirjaan ja vekseliin toiminimen velalliseksi Anna B oli ilmaissut toimineensa päämiehensä nimissä. Huomioon ottaen, että myös muiden sanotun hallin hallikauppiaiden käsityksen mukaan Anna B oli hoitanut itsenäisesti toiminimen myymälää. KKO katsoi jääneen näyttämättä, että A:lla olisi ollut aihetta epäillä Anna B:llä aseman perusteella ollutta valtuutta toimia päämiestään sitovin vaikutuksin.

Urho B:n A:lle olevan velan määrän osalta KKO katsoi, että A oli luovuttanut po. tavaraa myyntihintojen mukaan laskettuna hänen esittämässään luettelossa mainitun 36 785 markan arvosta. RO:n päätöksen julistamisen jälkeen A:lle oli palautettu 2 523 markan arvoiset tavarat. Sanottujen määrien erotuksen, 34 262 markan osalta Urho B oli oikeutettu saamaan hyväkseen myyntipalkkion, jonka määräksi muun selvityksen puuttuessa KKO arvioi noin 20 prosenttia. Jutussa oli jäänyt näyttämättä, että A:lle olisi maksettu tavaroista hänen Anna B:ltä saamakseen myöntämää 990 markkaa enemmän. Näin ollen Urho B oli velkaa A:lle 26 500 markkaa.

Edellä kerrotuilla perusteilla KKO muutti HO:n tuomiota siten, että Urho B velvoitettiin suorittamaan A:lle korvaukseksi ko. toiminimen myymälässä myytäväksi otetuista mutta tilittämättä jätetyistä tavaroista 26 500 markkaa. Asian laadun vuoksi A sai itse kärsiä kulunsa.

Ratkaisuun osallistuneet: oikeusneuvokset Heinonen, Mörä ja af Hällström sekä ylimääräiset oikeusneuvokset Surakka ja Aro

Top of page