Go to front page
Precedents

14.10.2021

Precedents

Supreme Administrative Court Precedents

HFD:2021:144

Keywords
Beskattning av inkomst av näringsverksamhet, Utländskt bassamfund, Andel av utländskt bassamfunds förlust, Ägarbyte, Före ägarbytet ackumulerad förlustandel, Avdrag av förlustandel
Year of case
2021
Date of Issue
Register number
20679/2020
Archival record
H3550
ECLI identifier
ECLI:FI:KHO:2021:144

C Ab och D ägde hela aktiestocken i A SPF fram till 26.4.2010, då de sålde hela aktiestocken i A SPF åt B Ab. I C Ab:s beskattning hade A SPF betraktats som ett utländskt bassamfund. A SPF gick med vinst under skatteåret 2010 men hade en förlust från skatteåret 2008 som inte dragits av.

Frågan gällde om A SPF:s förlust för skatteåret 2008 kunde dras av från B Ab:s andel av A SPF:s bassamfundsinkomst. Varken ur ordalydelsen i 5 § i lagen om beskattning av delägare i utländska bassamfund eller ur lagens förarbeten framgår att en förutsättning för att dra av bassamfundets förlustandel skulle vara att den delägare som gör avdraget har varit delägare i bassamfundet redan under det förlustbringande skatteåret. Därför kunde rätten att dra av förlustandelen inte nekas på den grunden att A SPF inte ännu var B AB:s bassamfund under det skatteår då A SPF:s förlust ackumulerades. Skatteåret 2010.

Lagen om beskattning av delägare i utländska bassamfund 4 § 1 mom. (680/2008) och 5 §

Ärendet har avgjorts av justitieråden Irma Telivuo, Leena Äärilä, Vesa-Pekka Nuotio, Joni Heliskoski och Tero Leskinen. Föredragande Jarkko Kyllönen.

Top of page