Yhteydenottoon vastaaminen
- Keywords
- hyvä hallinto, vastaus
- Year of case
- 2025
- Date of Issue
- Register number
- OKV/381/10/2025
- Resolved by
- Apulaisoikeuskanslerin sijainen
Apulaisoikeuskanslerin sijainen saattoi Väyläviraston tietoon hyvää hallintotapaa koskevan näkemyksensä viranomaiselle osoitettuihin yhteydenottoihin vastaamisesta.
Virasto ei ollut vastannut kantelijan yhteydenottoon kaiteen asentamisesta uuteen tieliittymään. Viraston käsityksen mukaan kantelija oli jo saanut vastauksen asiaansa rakennuttajakonsulttina toimineen yrityksen edustajan kanssa käymässään puhelinkeskustelussa.
Apulaisoikeuskanslerin sijaisen mukaan hyvän hallintotavan mukaista olisi ollut vastata kantelijalle, että hänen sähköpostiviestissään esittämäänsä asiaan oli Väyläviraston näkemyksen mukaan jo vastattu. Näin menettelemällä olisi vältetty se, ettei kantelija olisi jäänyt epätietoiseksi siitä, oliko hänen yhteydenottonsa käsiteltävänä. Väylävirasto oli viimeistään kantelijan tiedusteltua asiansa etenemistä tullut tietoiseksi, että kantelija odotti viraston vastausta yhteydenottoonsa, mutta ei ollut hänelle edelleenkään mitään vastannut.