Go to front page
Chancellor of Justice

30.11.2001

Chancellor of Justice

Decisions of the Chancellor of Justice and the Deputy Chancellor of Justice

Kysymykseen vastaaminen

Keywords
Poliisi, Vastaaminen
Year of case
2001
Date of Issue
Register number
531/1/01
Resolved by
Apulaisoikeuskanslerin sijainen

Poliisia koskevassa kantelussa oli muun ohessa kyse siitä, että kuulustelija oli luvannut kuulusteltavana olleelle kantelijalle selvittävänsä lain mukaisen ajotavan eräässä risteyksessä. Kuulustelijalle oli sittemmin selvinnyt, että kysymys oli tulkinnanvarainen, eikä varmasti oikeaa vastausta voinut antaa. Kantelijalle ei ollut annettu mitään vastausta kysymykseen.

Kantelija oli kuulustelijan lupauksen johdosta perustellusti voinut odottaa, että tämä tulee myöhemmin antamaan vastauksen kysymykseen. Vaikka poliisilla ei ole yleistä velvoitetta vastata asiakkaan lain soveltamista koskeviin tulkintakysymyksiin, kuulustelijan kuulustelussa antama lupaus on edellyttänyt jotakin vastausta. Vastaus olisi voinut olla pelkkä tieto siitä, ettei varmaa vastausta voi asian tulkinnanvaraisuuden johdosta antaa.

Kiinnitetty vastaisen varalle huomiota hyvän asiakaspalvelun edellyttämään vastauksen antamiseen tilanteessa, jossa jonkinlaisen vastauksen antamista voidaan katsoa luvatun.

Top of page