Go to front page
Chancellor of Justice

18.5.1994

Chancellor of Justice

Decisions of the Chancellor of Justice and the Deputy Chancellor of Justice

Ampumaradan käytöstä aiheutuva mahdollinen meluhaitta

Keywords
Ampumarata, Meluhaitta, Käyttölupa
Year of case
1994
Date of Issue
Register number
803/1/92
Resolved by
Apulaisoikeuskansleri

Kansanterveystyön kuntayhtymän hallituksen huomiota kiinnitetty viranomaisten valvontavelvollisuuden tärkeyteen ampumarataa koskevassa asiassa.

Lääninhallituksen myöntäessä vuonna 1965 luvan ampumaradan käyttämiselle ei ollut toimitettu katselmusta eikä ilmeisesti varattu naapureille tilaisuutta tulla kuulluksi. Luvan myöntämishetkellä asutus oli huomattavasti kauempana, mutta nyttemmin asutus oli jo parin sadan metrin päässä. Selvityksen mukaan ampumaradan käyttö saattoi aiheuttaa häiriötä lähellä olevalle asutukselle sekä vähentää asukkaiden viihtyvyyttä alueella. Naapuriin kohdistuvan haittavaikutuksen kieltoon liittyviä seuraamuksia voitiin rajoittaa naapuruussuhdelaissa säädetyn menettelyn avulla.

Kuntien ja kuntainliittojen tehtävänä on pitää alueellaan huolta yksilön elinympäristöön kohdistuvasta terveystyöstä. Kuntayhtymän hallitus oli ryhtynyt seuraamaan tilannetta, joskaan sen toimenpiteet eivät olleet johtaneet tilanteen selkiytymiseen. Tätä asiantilaa koskevan kansanterveystyön terveyslautakunnan tekemän päätöksen oli lääninoikeus kumonnut. Samoin terveyslautakunnan päättämä kehotus yhdistykselle muuttaa ampumaradan toimintaa oli lääninoikeudessa kumottu ja asia palautettu toistamiseen lautakunnalle. Terveyslautakunta oli samalla kehottanut myös kuntaa huomioimaan toiminnassaan ja päätöksissään ampumaradan siten, että sen terveydelliset haittavaikutukset poistettaisiin.

KansanterveysL 5 § 1 mom
TerveydenhoitoL 26 § ja 82 §

Top of page